egzama.gen.tr https://www.egzama.gen.tr Egzama, Egzama Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, egzama.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 06 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Ayaklarda Egzama https://www.egzama.gen.tr/ayaklarda-egzama.html Mon, 19 Nov 2018 09:49:03 +0000 Ayaklarda Egzama, Egzama hastalığı vücudun birçok erinde görülebilen ve ciltte iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık sadece cilt üzerinde görülmektedir. Günümüzde bu hastalık gittikçe çok daha fazla ar Ayaklarda Egzama, Egzama hastalığı vücudun birçok erinde görülebilen ve ciltte iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık sadece cilt üzerinde görülmektedir. Günümüzde bu hastalık gittikçe çok daha fazla artışlar göstermektedir. Özellikle ellerde ve ayaklarda görülen egzama kişinin cildinde kurumalara ve aşırı kaşıntılara neden olmaktadır. Özellikle birçok kişinin ayaklarında görülen egzamanın birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler, tıbbi ilaç yöntemleri, bitkisel tedavi yöntemleri ve bunun yanında evde yapacağınız bazı şeyler ile bu hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Ayaklarda egzama hastalığına evlerinizde yapacağınız bazı durumlarla kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Bazı insanlar doktora gitmeden bile bu sorunlarına çözümler bulmaktadır. Sadece en çok dikkat etmeniz gereken şey yapacağınız şeyleri özenle ve sürekli olarak dikkatli bir şekilde yapmaktır.  Ayaklarda egzama genellikle çocuklarda görülen bir sorundur. Bunun nedeni bazen, çocukların tozlu alanlarda oyunlar oynaması ya da sürekli ayakkabı içerisindeki ayaklardır.

Özellikle duş sırasında kullanılan sabunlar cildinizde kurumalara ve cildinizde tahriş oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tür sabunların kullanılması egzama için etkilidir. Bu nedenle nemlendirici etkili sabunları tercih etmeniz vücudunuz için gerekli şartları sağlayarak sizleri hastalıklardan korur. Bunun yanında egzama problemi olan kişilerin süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri gibi ürünlerden kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. Bu ürünler kişilerde alerjik durumların artmasına neden olan önemli faktörler arasında yer almaktadır.  Bu besinlerin son derece alerjik besinler olması vücudunuza zarar verebilir. Bu nedenle egzama görülmesi durumunda kişiler bu ürünlerden egzama sorunu geçene kadar uzak durmaları onlar için çok iyi olacaktır. Her ne kadar evinizde yapacağınız işlemler başarılı olabilse de bu tür sorunları olan kişilerin kesinlikle doktorlarına görünmelerinde fayda bulunmaktadır. Bu tür cilt problemleri kişilerde çok daha büyük sorunların oluşmasına neden olabilir. Doktora gittiğinizde doktorlar bu sorun için genellikle bir krem ve antibiyotik tedavisi başlatmaktadır. Bunun yanında kullanabileceğiniz bitkisel tedavileri de doktorunuza danışarak evlerinizde yapabilirsiniz. 

Ayaklarda Egzama
Ayaklarda egzama sorunu olan kişiler bu bölgelerini kesinlikle kaşımamalıdırlar.

Çünkü kaşınan bölgelerde oluşan küçükte olsa kesikler büyük enfeksiyon sorunlarına neden olarak sizleri zor durumlarda bırakabilir. Bu kişilerin stres yaratan ortamlardan kaçınmaları da bu problemin azalmasına neden olabilir.  Herkesin çok sevdiği çikolatada egzamayı alevlendiren bir yiyecektir. İşte bu tür küçük bilgiler sizlerin büyük sorunlarınızın oluşmasına engelleyebilir. Yukarıda söylediğimiz bilgileri dikkate aldığınız taktirde birçok sorundan kurtulabilirsiniz.  Eğer evinizde tüylü hayvanları besliyorsanız burada da dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Bu hayvanlarda ayaklarınızda alerjik nedene bağlı olarak egzama sorununu meydana getirebilir. Ayaklarınızda oluşan egzamaya bitkisel tedavileri doktorunuza danışarak uygulamaktan kaçınmayın bu tedavi yöntemi insanların en çok kullandıkları yöntemlerden biridir. Bazı insanların vücudunda bu yöntem birçok tıbbi ilaçtan çok daha hızlı bir etki gösterebilir.
]]>
Kronik Egzama https://www.egzama.gen.tr/kronik-egzama.html Tue, 20 Nov 2018 09:20:15 +0000 Kronik Egzama, kişileri rahatsız edici olan ve kişilerde çirkin görünüş meydana getiren bir deri hastalığı olarak bilinmektedir ama tehlikeli değildir, bu rahatsızlık basit bir tedaviyle kontrol altına alınabilir. Kronik eg Kronik Egzama, kişileri rahatsız edici olan ve kişilerde çirkin görünüş meydana getiren bir deri hastalığı olarak bilinmektedir ama tehlikeli değildir, bu rahatsızlık basit bir tedaviyle kontrol altına alınabilir. Kronik egzama her on iki kişiden birinin, yaşamının herhangi bir döneminde bu rahatsızlığı geçirdiği belirmiştir. Tıpta kronik egzama dermatit ismi ile bilinir bu rahatsızlık küçük çocuklarda daha yaygın olan bir cilt rahatsızlığıdır. Kronik egzama kaşıntı oluşturmasının ve kişilere rahatsızlık vermesinin yanı sıra, el kol ve yüz gibi açıkta kalan yerlerde çirkin bir görünüme sebebiyet verir. Kronik egzamanın daha çok kalıtsal bir rahatsızlık olduğu bilinen bir husustur ve hastaların çoğunda ortak belirtiler meydana getirir. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin iyi bilinmesi  ve rahatsızlığın erken teşhisi ve daha iyi tedavi başarısı için önem arz eden bir husus olmaktadır.

Kronik egzama, akut dönemde kızarıklık meydana getirir, şişlik oluşturur, minik su kabarcıkları meydana getirir ve bu rahatsızlığın vücutta oluşumunda sulanma oluşumu ön planda olmaktadır. Egzama rahatsızlığı oluşan hastalarda şiddetli kaşıntı oluşumu gerçekleşir ve vücutlarında yanma belirtisinden şikayetçi olurlar. Bazı hastalarda da kızarıklık yada kepeklenme olmaksızın sadece kaşıntı ve yanma oluşumu meydana gelebilir.

Kronik Egzama Nedenleri: Kronik egzamaya neden olan uyaranlar çeşitlidir ve egzama tipine göre değişiklik arz ederler. Kronik egzama genellikle alerji nedeniyle oluşur ama duygusal sıkıntı da egzamaya yol açabilmektedir. Kullanılmakta olan deterjanlar, sabunlar, boyalar, giysiler, parfümler, kolonya, makyaj ürünleri, krem ve losyonlar, lastik maddeler, metaller gibi günlük hayatımızda karşılaştığımız pek çok madde deriye temas ederek kronik egzama oluşumuna sebebiyet verebilir. Kronik egzama oluşumu nedenleri arasında, astım ya da saman nezlesi oluşumu gibi alerjik hastalıkların sık görüldüğü ailelerde, çocukların egzamalı olma olasılığı yüksektir. Yani bu belirti iris olarak meydana gelmektedir. İnek sütü ile beslenen çocuklarda kronik egzamanın oluşma olasılığının daha fazla olduğu bilinen bir husus olmaktadır.

Kronik Egzama

Kronik Egzama Belirtileri: Kronik egzamada iltihaplı deri bölgesi kızarır bu bölgelerde kaşıntılar oluşum gösterir. Bunların yanı sıra zaman içerisinde iltihaplar kurur ve iltihapların üzerinde sivilceye benzer oluşumlar kendini gösterir ve vücudun bazı bölgelerinde su toplaması oluşur. Egzama oluşan bölgede kaşıntı oluşursa eğer oluşan enfeksiyon daha fazla bölgeye yayılır bu sayede deride kanama oluşur ve kanayan bölgede iltihaplanma oluşarak ağrı oluşumu belirir. Vücuda çatlak oluşan yerlerden giren mikroplar bütün vücuda yayılabilir. Kaşınarak tahriş edilmiş olan egzama bölgesi çok rahatsızlık oluşturabilir. 

Kronik egzama önce yüz bölgesinde ve kafa derisinde belirti gösterir ve daha sonra kollarda ve bacaklarda belirir, özellikle de derinin katlandığı veya giysilerin sürtündüğü yerlerde oluşum gösterir. Hastalığın verildiği rahatsızlık daha çok kaşımaya ve oluşan çatlaklardan giren mikropların yaptıkları enfeksiyona bağlıdır.

Kronik Egzama Tedavisi:

Kronik egzama tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık olarak bilinmez fakat kişilere rahatsızlık verebilir. Egzama rahatsızlığı olan kişilerin rahat etmeleri için almaları gereken önlemlerin başında yarayı kaşımamak gelir. Egzama rahatsızlığı olan bebeklerin ellerine pamuklu kumaşlardan dikilmiş olan parmaksız eldivenler geçirilmeli ve egzama oluşumu olan yerlerin kaşınması önlenmelidir.

]]>
Egzama İlaçları https://www.egzama.gen.tr/egzama-ilaclari.html Wed, 21 Nov 2018 02:01:13 +0000 Egzama ilaçları, kullanmadan önce bilmeniz gereken şey egzama ilaçlarının tamamen iyileştirici etkisi yoktur ve egzamanızdan dolayı bu ilaçları kullanıyorsanız bir süre sonra egzama tekrar ortaya çıkacaktır.Egzama teda Egzama ilaçları, kullanmadan önce bilmeniz gereken şey egzama ilaçlarının tamamen iyileştirici etkisi yoktur ve egzamanızdan dolayı bu ilaçları kullanıyorsanız bir süre sonra egzama tekrar ortaya çıkacaktır.Egzama tedavisi için kullanılan ilaçlar genel olarak uyuşturucu bulunduran steroidler ve antibiyotik ilaçlardır. Fakat bu ilaçlar da yukarıda belirtildiği gibi egzamayı geçiremez ancak hafifletir.

Hangi tedavide hangi ilacın kullanılması gerektiği şu şekildedir:

 • Ciltteki kuruluklar ve kaşıntı için steroid ve antibiyotik
 • Deri iltihabı için prednison adı verilen tablet hap
 • Kaşıntı ve kızarıklıklar için valerate ya da betametazon
 • Kızarıklıklar ve alerjik reaksiyon için flutikazon kullanılır.
 • Ancak bu ilaçlar genel olarak kullanılan ilaçlardır. Doktor önerisi olmadan ve doktora danışmadan bu ilaçları kullanmak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Egzama İlaçları

Egzama Tedavisinde Bitkisel İlaçlar

Yukarıda sayılan ilaçlar kimyasal ilaçlardır. Ancak yapılan araştırmalara göre egzamanın tedavisinde bitkisel ilaçların kullanımı kimyasal ilaçlara göre çok daha faydalıdır. Egzama tedavisi için tespit edilmesi gereken ilk şey yemekler içerisinden egzamayı tetikleyen yemeğin olup olmadığını öğrenmektir. İlk tedavi metodu olarak egzamayı tetikleyecek ve ağırlaştıracak alerjik etkenlerin uzak tutulması gereklidir. Egzamayı ağırlaştıracak yiyeceklerden bazıları şunlardır: soğan, baharat çeşitleri, şekerli besinler ve soya ürünleri.

Egzamanın neden olduğu kaşıntıyı azaltıp, şişkinliği geçirecek ve kızarıklığa son verecek bitkisel tedavi yöntemleri vardır. Bu bitkisel ilaçlar kimyasal egzama ilaçlarına göre daha faydalıdır. Egzamanın kaşıntılı olması yüksek ihtimalle kötü egzamadır. Kaşıntının azaltılması için doğal zeytinyağı kullanılabilir. Zeytinyağı etkisini hemen gösterir. Bulma imkânı varsa Hindistan cevizi yağı kullanılması da egzamanın yol açtığı kaşıntıya iyi gelir. Bu doğal yağların başka bir faydası ise cildi nemlendirip ciltte kurumayı engellemesidir.

Şişlik ve kızarıklığı azaltmak için ağrı kesici özelliğinden dolayı limon suyu ya da elma sirkesi kullanılabilir. Ancak limon ve sirkenin yan etkisinin ise cildi kurutmak olduğu unutulmamalıdır. Egzamanın tedavisinde ev ilaçlarının yanı sıra mucizevi etkisi olan bitkisel ilaçlarda vardır. Kafur ve sandak bitkiler düzenli kullanıldığında egzamanın tedavisinde önemli yere sahiptir. Ayrıca zerdeçal tozu veya Hindistan cevizi suyuyla yapılan macun da tedavide etkisini gösterir.  

]]>
Kafada Egzama https://www.egzama.gen.tr/kafada-egzama.html Wed, 21 Nov 2018 07:27:54 +0000 Kafada Egzama, kafamızdaki saç derisinin normal olmayan bir şekilde yağlı durmasıyla  saç diplerinde kepek oluşur ve bununla birlikte derimizde kaşıntılar meydana gelir. Bu kaşıntıya '' seboreik dermatit, sebore'' ya da '' yağl Kafada Egzama, kafamızdaki saç derisinin normal olmayan bir şekilde yağlı durmasıyla  saç diplerinde kepek oluşur ve bununla birlikte derimizde kaşıntılar meydana gelir. Bu kaşıntıya '' seboreik dermatit, sebore'' ya da '' yağlı egzama'' adı verilmektedir. Saç bölgemizde egzama olabileceği gibi bedenimizin tüylü olan bölgelerinin hepsinde bu rahatsızlığın görülme ihtimali vardır. Çünkü vücudumuzun yağ gibi maddeleri salgılamakta olan bütün bölgelerinde egzama hastalığı oluşabilir. 

Kafada Egzama Oluşumunun Temel Belirtileri


 • Saçın  kök kısımlarında oluşan küçük çaplı kendini hissettiren  kızarıklıklar ve derinin soyulup pütür pütür olması
 • Saçın kök kısımlarında yağ katmanlarının oluşması ve bu durumun yağ takasına dönüşmesi
 • Uzun süreli kendini hissettiren kaşıntılar olması
 •  Kaşıntı sonucunda derinin üst kısmında kızarıklıkların vermiş olduğu küçük çaplı kabarcıkların oluşması
 • Egzamanın saç derisi dışında yavaş yavaş kulak içine kadar inmesiyle bir miktar akıntı oluşması
Kafada Egzama Oluşmasının Nedenleri
 • Saçımızın kök kısımları içerisinde var olan  yağ bezlerinin temel işlevini yitirip haddinden fazla yağ salgılanmasıyla kafada egzama rahatsızlığı  oluşabilir. Oluşan yağlanmanın ardından saçın o yorgun görünümünü bir nebze azaltmak için saç köklerine bir takım bakımlar yapılmalıdır. Örneğin egzamalı saç derilerine özel şampuan ve saç köklerini iyileştiren kremler olabilir. Yapılmadığı takdirde  saç köklerinde  bir mantar türü olarak bilinmekte olan ve sıklıkla karşılaşılan ''Mallasezia'' deride kepeklenmeye yardımcı olabilir. 
 • Kafada egzama oluşmasının diğer bir nedeni ise büyük şehirlerde yaşayan insanların şikayette bulundukları hava kirliliğidir. Hava kirliliği farkında olmasak da bizi etkiler ve bazı rahatsızlıklara yol açabilir.
 • Kişinin genetik yapısının da etkisi ile   kafa bölgesinde egzama rahatsızlığı oluşabilmektedir.
 • Aşırı kuru ve aşırı yağlı olan vücutta egzama oluşumuna sebebiyet veren durumlara arasında yer almaktadır.
 • Yine kişinin genetik olarak ya da sonradan oluşan alerjik olaylarında dolayı kafada egzama oluşabilir.
 • Ayrıca kişinin vücudunun çok fazla terlemesi kafada egzama oluşturur. Zaten çok fazla terlemenin bir rahatsızlık olduğu bilinmektedir.
Kafada Egzama
Kafada Egzama Oluşumunun Tedavisi 

Kafada oluşan egzamanın bilinen bir ameliyat tedavisi yoktur. Genelde şampuan ve saç bakım kremi ile tedavisi yapılmaktadır. Fakat öncelikle bir doktor kontrolünde  bu işlemler devam ettirilmelidir. İçerisinde çinko pirition, salisilik asit ve ketokonazol  bulunan ve özel olarak satılan kepek şampuanları bu tedavi için uygundur. Ayrıca başvurduğunuz doktordan direkt olarak saç köklerine  sürülebilen özel kremlerden isteyebilirsiniz. 

Bunun dışında saç köklerinizi belli bir düzen içerisinde sürekli yıkamalı ve bakımları aksatmamalısınız. Çünkü oluşan egzamayla birlikte kaşıntı oluştuğu için kepeklenmeler kendini daha fazla belli eder ve saç kökleri daha fazla ve çabuk bir biçimde kirlenir. Kısacası saç kökleri nemlendirilmelidir yani i kurumasına izin verilmemelidir. Kafada egzama rahatsızlığı oluşumunu engellemek ve ilerlemesine dur diyebilmek  için yapılaması gereken şeylerden biri ise vücuttan stresi uzak tutmaktır.

Duş alınırken de kesinlikle sıcak su değil ılık su kullanımına son derece özen gösterilmelidir. Yani sıcak su direkt olarak kafa bölgesinde oluşan egzamaya temas etmemelidir. Çünkü sıcak su vücudu kurutur. Bu sebeple ılık ve hatta soğuk su ile duş yapılması tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Kafada bölgesinde oluşan egzamanın iyileşmesi yani tedavi süreci kısa ve  basittir. Fakat yapılması gereken bakımlar aksatıldığı zaman tekrardan nüksedebilir. Ara sıra bir aynanın karşısında saç köklerinizi denetleyin ve egzama bulguları kendi gösterdiğind]]> El Egzaması https://www.egzama.gen.tr/el-egzamasi.html Thu, 22 Nov 2018 05:19:42 +0000 El Egzaması, Birçok kimyasal madde ile karşı karşıya kalan ve dış dünya ile bağlantımızı sağlayan en önemli ve en aktif organımız ellerimizdir. Özellikle ev kadınlarında temizlik ürünleri gibi kimyasal madde içeren ve in El Egzaması, Birçok kimyasal madde ile karşı karşıya kalan ve dış dünya ile bağlantımızı sağlayan en önemli ve en aktif organımız ellerimizdir. Özellikle ev kadınlarında temizlik ürünleri gibi kimyasal madde içeren ve insan sağlığını bozabilecek maddeler egzamanın tetikleyicisi olan tahrişlere neden olmaktadır.

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanılan el egzaması ellerin sürekli su ile temas etmesi, kullanılan deterjanlar derinin doğal nem ve yağının azalmasına neden olmaktadır. Bu durum derinin kuruyup çatlamasına yol açmaktadır. 

El egzaması genellikle sağ el işaret ve başparmağın da başlar ve avuç içi ile ellerin üstüne yayılır. Terleme ve soğuk su ile sürekli temas halinde olmak, bulaşık ve çamaşır yıkamak, ellerin sürekli deterjana maruz kalması gibi nedenlerle tahriş olan cilt  egzama ile karşı karşıya kalmaktadır. Ev kadınlarında sıklıkla rastlanılan bu rahatsızlık erkeklerde daha çok fayansçılık, inşaat, temizlik işçileri, aşçılar ve berber gibi meslek gruplarında görülmektedir.

El egzaması genellikle elin üst kısmı, parmak araları ve elin iç kısmında olur ve bilek kısmını aşmaz. Egzama deride kuruluğa neden olduğu gibi kızarıklık, kaşıntı ve çatlaklara neden olabilir. Bu rahatsızlıklar ağrılara neden olabilir.

El Egzaması
El egzaması öncelikle koruyucu önlemlerle tedaviye başlar. Egzamadan kurtulmak için deriye hasar veren maddelerden uzak durmak ve cildi nemlendirmek ilk önlemler arasında yer almaktadır. Egzama olan bölgede enfeksiyon oluşmuş ise antibiyotik kullanılır. Bunun yanı sıra kortizonlu merhemler ve kremler de kullanılabilir. Ellerin iyileşme süreci birkaç ay sürmektedir.

El Egzamasından Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler;
 • Eller ılık su ve parfümsüz bir likit temizleyici ile yıkanmalıdır.
 • Eller uzun süre ıslak bırakılmamalı ve yıkanmanın ardından kurulayarak nemlendirici sürülmelidir.
 • Ev işleri yapılırken pamuklu eldiven kullanılmalı ve ellerin deterjan ile temas etmesi engellenmelidir.
 • Yemek yapılırken doktor eldiveni adı verilen vinil eldiven kullanılmalı ve içine su geçmediğinden emin olunmalıdır.
 • Genellikle yüzük altında başlayan el egzamasını engellemek için eller yıkanmadan yüzük çıkarılmalı, yüzük gelecek bölge iyice kurulanmalı ve yüzük temiz tutulmalıdır.
 • Eller uzun süre deterjana ve kimyasal madde içeren etkenlere maruz kalmamalıdır.
]]>
Strese Bağlı Egzama https://www.egzama.gen.tr/strese-bagli-egzama.html Fri, 23 Nov 2018 04:59:40 +0000 Strese bağlı egzama; Deri kişinin iç ve dış ortamları arasında bir sınır oluşturan duygularımızın ve reaksiyonlarımızın yansımasında önemli olan organlardan biridir. Strese bağlı olarak ortaya çıkan deri hastalık Strese bağlı egzama; Deri kişinin iç ve dış ortamları arasında bir sınır oluşturan duygularımızın ve reaksiyonlarımızın yansımasında önemli olan organlardan biridir. Strese bağlı olarak ortaya çıkan deri hastalıkları arasinda en yaygın olani stres egzamasıdır.

Sterse Bağlı Egzamanın Belirtileri

Bu hastalık başlangıçta, kişinin kaşıntı duyması ve sürekli kaşıntı ve sürtünme sonucu ortaya çıkan belirtilerle karaktersizdir. 
Kaşınan bölgelerde zamanla kızarıklık kepeklenme ve deride kalınlaşma ile birlikte pul pul  deri dökmeleri ve ķabuklu yaralar meydana gelmektedir. Egzama ilerlese bu bölgede zamanla kaşıntı yerinde sulanma, ağrı, açık yaralar ortaya çıkabilir. Tedavi edilmezse kaşıntı sürekli bir hal alır ve giderek vücudun diğer yerlerine yayılır. Strese bağlı egzama genellikle vücudun her yerinde görülebilir. Bu hastalık genellikle saçlı deri, ensede, sırtta ki deride ve bacaklarda ortaya çıkabilir. Hastalık bazen makat bölgesin de olabilir  ve şiddetli dayanılmaz kaşıntıya yol açabilir.

Strese Bağlı Egzama
 Strese Bağlı Egzamada Tedavi 

Tedavi edilmeyen durumlarda, deride bazı  belirtiler meydana gelebilir.  Deride kalınlaşma ve deri renginde koyulaşma bazen yıllarca sürebilir.  Bu yüzden  strese bağlı egzama hastalığında erken teşhis önemlidir. Egzamanın ağır olması durumunda kortizonlu krem kullanılabilir. Egzama aktif hale geldiğinde hafif kortizonlu kremler ve merhemler kullanılmaktadır. Hastalık iyileşme aşamasına geldiğinde bu ürünler bırakılmalıdır. Egzama kontrol altına alınsa bile nemlendirici kullanımı sürdürülür. Egzamanın enfekte olması halinde, doktorun antibiyotik vermesi gerekebilir. Strese bağlı egzama tedavisi için bitkileri arştırdığınızda beyaz dut, ada çayı, kına veya süpürge otu gibi daha bir çok bitkinin tavsiye edildiğini görebilirsiniz. Egzamayı tamamen tedavi etmek  henüz mümkün değildir.Bu nedenle hastalığın şiddetini ve ortaya çıkış sıklığını azaltacak tedbirlere yönelmelisiniz.

Stres egzaması kimlerde görülür

Stres egzaması son derece yaygın bir hastalıktır .En sık görüldüğü yaş grubu 30-50 yaş ara civarıdır. Erkeklerden çok kadınlarda görülen hastalıklar arasında yer alır. Hastalık obsesif kişilik yapısına sahip kişilerde ve alerjiye yatkınlığı olan bireylerde daha sık görülür.
]]>
Egzama Kaşıntısına Ne İyi Gelir https://www.egzama.gen.tr/egzama-kasintisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 23 Nov 2018 19:08:04 +0000 Egzama kaşıntısına ne iyi gelir, Egzama kaşıntılı, kabuklu ve cilt üzerinde kabarcıkların oluştuğu bir cilt hastalığıdır. Toplumda görülme oranı oldukça yüksektir. Bebekler de dahil olmak üzere her yaştan v Egzama kaşıntısına ne iyi gelir, Egzama kaşıntılı, kabuklu ve cilt üzerinde kabarcıkların oluştuğu bir cilt hastalığıdır. Toplumda görülme oranı oldukça yüksektir. Bebekler de dahil olmak üzere her yaştan ve her cinsten insanın maruz kalabileceği egzamanın bulaşıcı özelliği yoktur. Neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak stres, sigara, hava kirliliği gibi faktörlerin egzamayı tetiklediği düşünülmektedir. Bazı kişilerde alerji egzamaya neden olabilmektedir. Egzamayı hafifleten ve ortaya çıkan şikayetleri azaltan bazı bitkilerden yararlanılarak egzama kontrol altına alınabilir. Egzama için uygulanacak birçok bitki cilde dışarıdan uygulanır. Fakat ağız yolu ile alınan bitkiler de egzama için faydalı olur.

Egzama Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Papatya: Papatya kremi özellikle egzama nedeniyle oluşan kaşıntı ve tahrişi gidermek için kullanılabilir. Egzama tedavisinde uygulanan hirokozrtizon kremleri kadar etkili bir tedavi seçeneğidir. Topikal papatya kremi egzamanın iyileşme sürecini kısaltır. İltihap giderici etkisi ile çoğu cilt tahrişi için önerilen papatya kremi egzama nedeniyle cilt kuruluğunu ve tahrişini önler. Cildi doğal yollardan nemlendirir. Nemlenen cilt doğal olarak daha az kaşınır.

Meyan Kökü: Meyan kökü kremi egzama nedeniyle oluşan şikayetleri minimum seviye indirir. Yapılan bir araştırmaya göre meyan kökü jeli egzama nedeniyle oluşan kaşıntı, kızarıklık ve su toplamasını 15 gün kadar kısa sürede azalttığı belirtilmiştir.

Egzama Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Aloe Vera: Aloe vera özellikle yanık tedavisinde kullanılan ve yaprak dökmeyen bir bitkidir. Saplarında su birikir. Biriken berrak su jel kıvamındadır. Bu jel kıvamındaki su ciltte oluşan yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Ayrıca enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Sorun olan bölgeye bir kat jel sürülür. Sürülen jel cildi dış etkenlerden korur. Bitki bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bileşenler içermektedir. Dolayısı ile egzama kaşıntısı, tahrişi ve kızarıklıklarına karşı iyi gelir. Aloe vera cilde uygulanmadan önce cilt yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Ardında hafif hareketler ile cilde uygulanmalıdır.

Aloe vera şampuan ve duş jeli olarak da kullanılabilir. Egzama sorununa maruz kalan kişi fazla sıcak suya temas etmemeye özen göstermelidir. Çünkü sıcak su egzama semptomlarını arttırabilir.

Lavanta: Lavanta yağı hem sakinleştirici hem de antiseptik özellik taşımaktadır. Egzama kaşıntılarına karşı kullanıldığında cildi sakinleştirici etki yaratarak acı ve kaşıntıyı hafifletir. Lavanta jel, yağ, losyon, ekstrak ve kuru çiçek olarak kullanılabilir. Lavanta yağı cilde seyreltilmeden kullanılabilir. Egzama tedavisi için banyo suyuna eklenebileceği gibi direkt cilde de uygulanabilir. İnceltilmeyen yağı direkt ağız yolu ile almak zehirlenmelere yol açabilir. Lavanta yağı emziren ve gebeler için önerilen bir yağ değildir.

Sarı Kantaron: Sarı kantaron kreminin iltihap önleyici etkisi vardır. Bu nedenle de egzama şikayetlerini azaltmak için kullanılabilir. Gün içinde iki defa egzama oluşan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülerek kaşıntı, kabarıklık ve tahriş kontrol altına alınabilir. Sarı kantaron çay şeklinde hazırlanarak egzama tedavisi için tüketilebilir.

Egzama bir cilt hastalığı olsa da beslenme alışkanlıklarının hastalık üzerinde etkisi büyüktür. Asitli, yağlı yiyecek ve içecekler egzamayı tetikleyebilir. Bu nedenle taze meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Çünkü egzama için dışarıdan uygulanan tedaviler kadar içeriden uygulanacak tedaviler de önemli yer tutar.

Egzama Kaşıntısına İyi Gelen Diğer Bitkiler

 • Beyaz dut
 • Adaçayı
 • Kına
 • Süpürge otu bu tür bitkiler de egzama tedavisi için kullanılabilir. Günümüzde egzama hastalığının tam olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Dolayısı ile bu tür bitkisel tedavi yö]]> Elde Egzama https://www.egzama.gen.tr/elde-egzama.html Sat, 24 Nov 2018 14:55:29 +0000 Elde egzama, Egzama tehlikeli bir hastalık olarak bilinmez fakat kişide kötü bir görüntüye sebep olur. Egzama toplumda sık görülen deri hastalıkları arasındadır. Öyle ki her iki kişiden birinde egzama öyküsünü Elde egzama, Egzama tehlikeli bir hastalık olarak bilinmez fakat kişide kötü bir görüntüye sebep olur. Egzama toplumda sık görülen deri hastalıkları arasındadır. Öyle ki her iki kişiden birinde egzama öyküsünü duyabiliriz. Bazı kişiler ve meslek grupları egzama için risk grubudur. Egzama elde görüldüğü gibi yüzde, saç derisinde, erkeklerin penisinde vb. görülebilir. Eldeki egzamanın altında yatan nedenler genelde deterjan, çamaşır suyu, sabun gibi kimyasal maddeler ve strestir.Çok nadir de olsa bazen eldeki egzama hiçbir sebebe bağlı olmadan da görülebilir. 

  Eldeki egzama daha çok ev hanımlarında aşırı deterjan kullanımına, kuaför ve berberlerde saç boyasına, inşaat işçilerinde çimentoya, hastanede çalışan sağlık personelinde eldivendeki lateks maddesine bağlı olarak gelişir. Bu kişiler egzamaya neden olan madde ile mümkün olduğu kadar az temasta bulunmalıdırlar. Eğer bu maddelerle temas olmazsa 10-15  gün içinde egzamada gerileme olur. 

  Elde egzama belirtileri: daha çok kaşıntı şeklinde olur. Kaşıntı dışında kızarma, çatlama, sulanma,  deride kalınlaşma olur. Eğer çatlayan yerler mikrop kaparsa daha da kötü olur ve bunun için antibiyotik kullanmak gerekir. Ayrıca alerji ve reaksiyon gelişebilir. 

  Elde Egzama
  El egzaması solak kişilerde genelde ilkin  sağ el ve baş, işaret parmaklarında görülür. Daha sonra avuç içine, parmak aralarına hatta elin üstüne de yayılabilir. 

  Elinde egzama hastalığı olanlar bazı şeyleri yapmaktan ve kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Bunlar : özellikle ev hanımları deterjan, parfümlü ürünler kullanmamaya özen göstermeli, sabun yerine banyo yağları  kullanılmalıdır ve el de çok fazla yıkanmamalıdır,  aşırı sıcak ve aşırı soğuktan kişi kendini muhafaza etmeli böyle ortamlarda bulunmamaya gayret göstermelidir. Ayrıca halı, battaniye gibi yünlü şeylerden doğrudan temasa geçilmemelidir. Eve yeni bir hayvan almak, yatak değiştirmek, sürekli farklı markadaki deterjan ve türevlerini kullanmak egzamayı daha da artıracağından bu tür şeylerden uzak durulmalıdır. 

  El egzamasının tekrarlamaması ve erkenden tedaviye başlanması çok önemlidir. Egzamanın tekrarlamaması için eller yıkandıktan sonra mutlaka bir el kremi ile nemlendirilmelidir. Eldeki egzama için bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bunlar: dut pekmezi ıslatılarak veya dut kaynatılarak gece yatmadan önce egzamanın olduğu yerlere sürülebilir. 10-15 gr ada çayı bir bardak suda 5 dakika kaynatılır ve bu suyla eller yıkanarak kompres yapılır. Funda tohumu kaynatılıp elde edilen posalar ellere sürülür. Yine ellere taze sarımsak otunun suyu sürülebilir. Muz ezilerek limonun suyu ile merhem yapılırsa eldeki egzamaya iyi gelir. 
  ]]>
  Egzama İçin Bitkisel Çözüm https://www.egzama.gen.tr/egzama-icin-bitkisel-cozum.html Sun, 25 Nov 2018 10:50:24 +0000 Egzama İçin Bitkisel Çözüm, Egzama hastalığı olan insanların bazıları kullandıkları tıbbi ilaçlar ile bu hastalıktan kurtulmaktadır. Bazıları ise bu ilaçlardan vücut yapısı nedeni ile bu ilaçlardan fayda alamamakt Egzama İçin Bitkisel Çözüm, Egzama hastalığı olan insanların bazıları kullandıkları tıbbi ilaçlar ile bu hastalıktan kurtulmaktadır. Bazıları ise bu ilaçlardan vücut yapısı nedeni ile bu ilaçlardan fayda alamamaktadır. Fakat insanlar, bazı bitkilerin bu hastalık üzerindeki etkilerini bilselerdi doktora bile gitmezlerdi.  Birazdan söyleyeceğimiz bitkiler bu egzemaya için bitkisel çözüm olarak birçok bitki kullanılmaktadır. Bu itkilerin egzema üzerindeki hızlı etkisi  birçok insanı şaşırtmıştır ve şaşırtmaya devam etmektedir. Egzama hastalığı tam olarak neden kaynaklandığı bilinmese de bu hastalığa stres, yorgunluk hava koşulları gibi etkenlerin etki ettiği tahmin edilmektedir. Bazende alerjik olarak meydana gelen egzama yine bitkisel tedavilerle sorun halinden çıkmaktadır.  Egzama hastalığına bitkisel çözüm olarak kullanılan bitkiler kimi zaman deri yolu ile kullanılması ile birlikte kimi zamanda ağız yolu ile alınabilir. Bu kullandığınız bitkinin türüne bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.  Bu bitkiler hastalığın şiddetinin artmasını ve ortaya çıkış nedenlerini azaltmak için kullanılır ve kullanılan bu bitkiler genel olarak kısa süre sonra etkisini hastalık üzerinde göstermektedir.

  Egzama için bitkisel çözüm olarak öncelikle herkesin bildiği ve birçok hastalığın bunların yanında sinir ve stres durumlarına bile iyi gelen bir bitki olan papatya bitkisidir. Papatya bitkisi egzema üzerinde çok müthiş bir etki gösterecektir. Bu etki birçok kişide şaşırmalara neden olur. Fakat bu bitkinin kullanacak kişiler öncelikle, günümüzde çok sık karşılaşılan bir durum olan papatya alerjisi durumunun olup olmadığına dikkat etmeleri gerekir. Bu bitkinin kullanılması durumunda beklenmeyen etkiler vücudunuzda görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz. Diğer bir egzama hastalığına iyi gelen bitki olarak ta sizlere meyan kökünden bahsetmek isterim. Egzama hastalığı olan kişilerin bu bitkiyi kesinlikle denemesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu bitkinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller kişi vücuduna masaj olarak sürüldüğünde derideki hastalıklarını, kuru cilt problemlerini, yaraları çok hızlı iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Bu bitkiyi sizlerde kullanın. Etkilerini çok kısa bir sürede görebileceksiniz. Egzama hastalığı için beyaz tut ve  ada çayı kişinin hastalığında büyük değişiklikler meydana getirerek hızlı bir iyileşme sağlar. Bu bitkiler birçok insanın doktor tedavilerinin yanı sıra vücudu için uyguladığı yöntemlerdendir.

  Egzama İçin Bitkisel Çözüm
  Egzama hastalığı birçok bitki ile tedavisi mümkün olan hastalıklardan biridir. Bu hastalık birçok insanda yaygın olarak görüldüğü için insanlar bu hastalığın iyileşmesi için birçok yönteme başvururlar. Tabi ki başvurulan yöntemlerden doktordan hemen sonra gelen bitkisel çözümler gelmektedir. Egzamaya bir diğer iyi gelen bitki ise sarı kantoron bitkisidir. Bu bitkiden elde edile kremi insanlar vücudunda egzema görülen bölgeye sürerek bu sorunları en aza indirebilmektedir. Sarı kantoron bazen doktorlar tarafından da önerilen ve oldukça etkili bir bitkidir. Sadece egzama hastalığında değil daha birçok cilt probleminde doktorunuza danışarak diğer tıbbi kremlerle karıştırılarak kullanılabilmektedir. Egzama için bitkisel çözüm olarak  sizlerle  bu bilgileri paylaştıktan sonra son olarak sizlere söylemem gereken bir bilgi olarak bu bitkisel ürünleri kullanmadan önce çok dikkatli olun ve gerekirse doktorunuza başvurun.
  ]]>
  Parmakta Egzama https://www.egzama.gen.tr/parmakta-egzama.html Sun, 25 Nov 2018 17:32:39 +0000 Parmakta Egzama, Egzamanın en fazla görüldüğü bölgelerden biri olan parmaklar bu hastalıktan en çok etkilenen bölgelerden biridir. parmaklarda görülen egzemanın tedavileri de diğer bölgelerde oluşan egzema ile aynıdır. B Parmakta Egzama, Egzamanın en fazla görüldüğü bölgelerden biri olan parmaklar bu hastalıktan en çok etkilenen bölgelerden biridir. parmaklarda görülen egzemanın tedavileri de diğer bölgelerde oluşan egzema ile aynıdır. Bu tedavilerde oldukça kolay ve etkili yöntemlerdir. Bazı insanlar parmaklarında oluşan egzama için bitkisel tedaviler uygulamaktadır. Bu tedaviler genellikle etkili olmaktadır. Fakat kişi bu tedaviye başvururken olası riskleri göz önünde bulundurmamaktadır. Bu riskler göz önünde bulundurulmadığı zaman kişilerde çok kısa bir süre içerisinde çok daha büyük sorunlar çıkabilir. Örneğin parmakta görülen egzama eğer alerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa kullandığınız bitkiler daha fazla alerjiye neden olarak sizleri zor durumda bırakarak hastalığınızın daha da artmasına neden olabilir. Bunun için bu tür tedavilere başvurmadan önce doktorunuzla görüşmek sisin için çok daha iyi olacaktır. Çocuklarda bu sorun en çok ellerde görülmektedir. Parmakta egzama ise genellikle genç ve yetişkin insanlarda görülür. Egzama dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Öyle ki bu sorun ilk başta parmaklarda oluşabilir ve daha sonra vücudun diğer bölgelerinde de belirebilir. Bu nedenle gerekli önlemleri almalısınız.

  Parmakta Egzama
  Kişinin parmaklarında görülen egzama genellikle bu bölgenin aşırı şekilde ve sürekli olarak terlemesinden kaynaklanmaktadır.  En çok yaz aylarında bu durumun görülmesi birçok egzema hastasının sorununun nedenidir. Bu sorunun olduğu kişilerin ellerinin terlememesi için önlemler almaları birçok problemin çözülmesinde etkili olacaktır. Örneğin küçük ve yanında taşınabilir kolonyalar eller terlediği zaman kullanılabilir. Böylece ellerin terlemesi ve eldeki mikroplar ortadan kalkar. Bu işlemi sık sık tekrarlamak çok daha iyi olacaktır.  Bunun yanında çalıştığı işten dolayı kişinin ellerinin zarar görmesi de bu sorunu ortaya çıkaran etkenler arasında sayılabilir. Bolca nemlendirici kremler kullanılması özellikle mevsim aralıklarında sağlığınız ve parmakta egzama sorununu ortadan kaldırabilir ya da önleyebilir.  Bunların yanında kimyasal maddelerle aşırı temas (sabun, parfüm) gibi maddeler parmaklarınızda egzamayı tetikleyebilir.  Hatta öyle ki havada uçuşan tozlar bile parmaklarınızda bu hastalığın oluşmasına ve sizleri zor durumda bırakmaya neden olabilmektedir. Parmakta egzama ilk olarak parmak aralarında kaşıntı ile başlayan bir durumdur. Bölge sürekli kuru halde ve kararan deri görünümündedir. Bu durumda birkaç gün sonra egzama durumu kendisini aşırı şekilde belli eder.

  Parmaklarda egzema hastalığından kurtulmak için;

  Parmakta egzema hastalığı kontrol altına alındığı zaman oldukça kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.  Bu hastalıktan kurtulmak için öncelikle hijyene çok fazla önem göstermek zorundasınız. Bu aşamadan sonra ise yabancı kimyasallardan ve içeriğini bilmediğiniz temizlik ürünlerinden kesinlikle korunmalısınız. Hatta gerekiyorsa evinizde dezenfekte jel bulundurabilirsiniz ve bu jeli sık sık kullanabilirsiniz.  Bu hastalıktan korunmak yada bu hastalıktan kurtulmak için vücudun bolca nemlendirmek gerekmektedir. Bunun için nemlendirici içeren duş jelleri kullanılabilir. Bu hastalığın tedavilerinin süresi egzamaya bağlı olarak birkaç aya kadar çıkabilmektedir. Eğer durum çok fazla ilerlememiş ise tedavi çok daha ısa sürede ortadan kaldırılabilir. Evlerinizde yemek yaparken ve soyulması gereken yiyecekleri soyarken mutlaka eldiven kullanmalısınız. Bulaşık makinesi imkanınız var ise bulaşıklarınızı elde yıkamayınız.
  ]]>
  Tırnak Egzaması https://www.egzama.gen.tr/tirnak-egzamasi.html Sun, 25 Nov 2018 23:52:31 +0000 Tırnak egzaması, yatağında ve tırnak çevresinde oluşur. Tırnak da bulunan beyaz kısım çok daha aşağılara iner, tırnak yüzeyinde pütürlü bir yapı meydana gelir. Tırnak üzerinde sararmalar olur, tırnağın beyaz kısmı a Tırnak egzaması, yatağında ve tırnak çevresinde oluşur. Tırnak da bulunan beyaz kısım çok daha aşağılara iner, tırnak yüzeyinde pütürlü bir yapı meydana gelir. Tırnak üzerinde sararmalar olur, tırnağın beyaz kısmı arttığı için bu kısımlar etten ayrılır. Tırnak yapısı güçsüzleşir ve etten ayrılma eğilimindedir. Tırnakta ağrılar oluşur tırnak kenarındaki etlerde kızarmalar olur. Hafif kokulara sebep olur. Oluşan bu egzamaların çoğunun sebebi strestir. Kişiden kişiye bulaşan bir hastalık değildir. Fakat kişinin kendi vücudunun her yerine yayılabilir. Ellerine, kollarına, ayaklarına, gözlerine, cinsel organına, saçına kulağına kadar yayılır. Tırnaklarınızı çok uzatmamaya dikkat ediniz. Bu egzaması daha da tetikler. 

  Tırnak Egzaması
  Tırnak egzaması, tırnak egzaması tedavi sürecinde ellerinizin suyla olan temasını en aza indirmeye çalışın. Elleriniz aşırı suya maruz kaldığında egzamayı tetikler. Ev işleri yaparken mümkün olduğunca eldiven kullanmaya dikkat edin. Eliniz suya girdikçe su cildinizi kurutacaktır ve bu da egzamanın daha da kötüleşmesini sağlayacaktır, suyla temasınız ne kadar azalırsa egzamanın iyileşme süreci o kadar çabuk olur. Günde en az iki defa tırnaklarınıza ve etrafına nemlendirici krem sürmelisiniz. Bu cildi esnek tutarak kuruluğu giderecek nemini hapsedecektir. Tırnak egzamasının tedavi edilebilmesi için neyin sebep olduğunu bilmek gerekir. Özellikle temizlik ürünlerine olan alerjiler egzamaya sebep olur. Temizlik ürünlerini sabunları kullanırken cilde uygun yapıda olanlar kullanılmalıdır. Bununla birlikte egzamaya sebep olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir, kaşıntının ve ağrının arttığı zamanlarda tırnağa soğuk kompres uygulanmalıdır. Bu uygulama tırnaktaki kaşıntı ve ağrıları hafifletecek kızarıklıkları azaltacaktır. Doktor tavsiyesi ile alacağınız ilaçlarda sizi rahatlatıp tedavinize yardımcı olacaktır.
  ]]>
  Kuru Egzama https://www.egzama.gen.tr/kuru-egzama.html Mon, 26 Nov 2018 15:25:23 +0000 Kuru Egzama, Egzama en yaygın cilt hastalıklarından biridir. Özellikle yaz aylarında çoğalan egzama şikayetleri genellikle vücudun nem oranında ve hastanın yaşadığı ortama balı olarak gelişmektedir. Egzama, tabi ki  sade Kuru Egzama, Egzama en yaygın cilt hastalıklarından biridir. Özellikle yaz aylarında çoğalan egzama şikayetleri genellikle vücudun nem oranında ve hastanın yaşadığı ortama balı olarak gelişmektedir. Egzama, tabi ki  sadece kuru cilt ya da ortamdan kaynaklanmamaktadır. Bu durumun birçok nedeni vardır ama bu nedenlerden bazıları kişilerde görülen kuru egzama hastalığının genel nedenidir. Bu hastalık ilerlemediği zaman çok kolay bir şekilde kısa süreler içerisinde tedavi edilebilmektedir. Fakat ilerlemiş kuru egzama sorunu oldukça uzun süreler tedavi edilmektedir. Hatta bu süre birkaç aya kadar uzamaktadır. Bu egzema hastalığında tedaviler genel olarak vücudun nemlendirilmesi üzerine yapılmaktadır. Kuru egzamada vücut sürekli olarak kaşınmaktadır. Ve kişi kaşıdıkça deri dökülmektedir. Fakat enfeksiyon risklerinden dolayı bu bölge herhangi bir cisimle ya da kişi tarafından kaşınmamalıdır. Olası bir enfeksiyon bu hastalığın çok daha fazla olarak ortaya çıkmasında ve vücudun diğer organlarında baş göstermesine neden olabilir.

  Çocuklarda görülen kuru egzama zamanla kendiliğinden ya da tedavilerle düzelebilir. Fakat yetişkin insanlarda görülen egzama hastalığının net bir tedavisi yoktur. Bu nedenle hastalığınızın artmaması için evde vücudunuzu bolca nemli tutmaya özen göstermelisiniz.  Kuru egzamanın oluşmasına neden olan birçok faktör vardır. Bu faktörler kişideki kuru egzama sorununun artmasına ve yayılmasına neden olabilmektedir. İlk olarak alerjen etkenleri göz önünde bulundurabiliriz. Birçok insanın vücudu çevresel etkenlere bağlı olarak bu etkenlerden etkilenir. İşte bu duruma alerji denir. Bu alerjiler bazen bu sorunun oluşmasına ya da büyümesine neden olabilir. Bu nedenle sizlerde vücudunuzda varsa alerjinin nedenlerini iyi bir şekilde araştırmalısınız. Araştırmalarınız sonucunda alerjinin nedeninde kesinlikle uzak durmalısınız. Çevresel olarak diğer bir etkende hava koşullarıdır. Havanın kuru olması vücudunuzda ki kuru egzama sorunununda büyümesine neden olur. Bunun için bazı nemlendiricilerden yardım alabilirsiniz. Bol nemlendirici egzemanızda herhangi bir problem oluşturmayacaktır. Ülkemizde yapılan araştırmaya göre doğu bölgelerine gidildikçe egzama hastalarının sayısı artmaktadır. Bunun en büyük nedeni hava koşullarıdır. Öyle ki batı bölgeleri daha nemli olduğundan egzama görülme oranı doğu bölgelerine göre çok daha düşüktür.

  Kuru Egzama
  Kuru egzama bir diğer nedeni de genetik faktörlerdir. Bazen ailede herhangi bir kişide bulunan bu hastalık ailenin diğer fertlerinde de görülebilmektedir. Bu tür egzamalarda yapılacak net bir tedavi yöntemi yoktur. Bu hastalık türü ise  genellikle geçmeyen türlerdendir.   Bu hastalığın gelişiminde bazen bağışıklık sistemi önemli rol oynamaktadır. Gençlerde görülen egzamanın nedeni olarak stresi ele alabiliriz. Stres birçok deri hastalığı gibi bu hastalığında gelişmesine neden olabilir. Özellikle sınav döneminde olan çocukların bu tür hastalıklarla karşılaşması olası bir durumdur. Bu nedenle stresten uzak durmaya özen göstermelisiniz. Bunların yanında çok sıcak ve çok soğuk sularla banyo yapmamanız gerekmektedir. Bu sular vücudunuzun yüzeyinin yıpranmasına neden olabilir.  Özellikle çocuklar olmak üzere toz ve kir içerisinde kesinlikle oynamamalıdır. Bu durumda yine egzemayı tetikleyen durumların en başlarında gelmektedir.  Mevsimsel değişikliklerin görüldüğü zamanlarda bu durum ortaya çıkabilir. Bu mevsimlerde vücudunuzu nemli tutmaya dikkat etmelisiniz.
  ]]>
  Egzamaya Ne İyi Gelir https://www.egzama.gen.tr/egzamaya-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 06:22:04 +0000 Egzamaya ne iyi gelir, egzama, saç diplerinde, ellerde, ayaklarda, kollarda ve vücudun birçok bölgesinde görülebilen bir deri hastalığıdır. Kızarıklık, kaşıntı, kabarma gibi belirtileri olan bu deri hastalığı, aşırı Egzamaya ne iyi gelir, egzama, saç diplerinde, ellerde, ayaklarda, kollarda ve vücudun birçok bölgesinde görülebilen bir deri hastalığıdır. Kızarıklık, kaşıntı, kabarma gibi belirtileri olan bu deri hastalığı, aşırı şekilde kaşınan, kaşıntıyı kanamaya kadar götüren bir hastalıktır. Yaş ve kuru olarak iki tür olan egzamanın en olumsuz yönü, vücutta şiddetli şekilde kaşıntı olmasıdır. Tıbbi tedavi görülerek yavaşlaması ya da yok edilmesi sağlanılabilen egzama hastalığı, bitkisel yöntemler uygulanarak da vücutta iyileşme görülebilir. Evde doğal yollarla oluşturulacak karışımlar egzama hastalığının kaybolmasında etki göstermektedir. 

  Evde yapılan katkısız doğal elma sirkesinin egzama hastalığında etki ettiği görülmüştür. Ayrıca kullanılacak olan tamamen doğal kükürtlü sabun da egzama üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Evde hazırlanan elma sirkesinin ve kükürtlü sabunun bu hastalık üzerinde kesin çözüm oluşturduğu uzman hekimler tarafından söylenmektedir. Kükürtlü sabun dışında hiçbir sabun, doğal dahi olsa egzama üzerinde etki etmediği söylenmektedir. Yine hazır alınan elma sirkeleri, en kaliteli marka olsa bile, asla egzama üzerinde etki etmez. Egzama hastalığı üzerinde etki etmesi için elma sirkesinin kesinlikle ev yapımı olması gerekmektedir.  

  Egzamaya Ne İyi Gelir

  Saç diplerinde egzama olan, saçlardaki aşırı kaşıntılardan dolayı ciddi rahatsızlık duyan kişilerin, bu sorundan kurtulmaları için, her duş alındığında saç ve vücutlarını kesinlikle kükürtlü sabun ile yıkamaları gerekmektedir. Egzama hastalığından tamamen kurtulana kadar kesinlikle farklı sabun ve şampuanlar kullanılmamalıdır. Duş esnasında kullanılan duş jeli, saç kremi ve şampuan egzama tedavisine engel olmaktadır. Bu yüzden sadece kükürtlü sabun kullanmaya özen gösterilmelidir. Evde yapılan doğal elma sirkesini de saç diplerine sürerek ve duşta son durulama suyuna katarak kullanıldığı zaman egzamanın baş düşmanı olduğu görülecektir.  

  Ellerde, ayaklarda, bileklerde, kulak içinde veya vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen egzama ve kaşıntılar, yine kükürtlü sabun ve doğal ev yapımı sirke kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Doğal ev yapımı elma sirkesini kulak çubuğu yardımı ile egzama olan bölgeye sürerek etki etmesi sağlanabilir. Kükürtlü sabunla egzamalı bölge sık sık yıkanmalıdır. 

  Temizlik esnasında kullanılan kimyasal ürünler egzamanın oluşmasına ya da artmasına neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı egzamaya yatkın ciltleri olan kişilerin kesinlikle kimyasal ürünlere temastan kaçınmaları gerekmektedir. Egzama oluşumuna sebep olacak faktörlerden uzak durmaya çalışarak sağlıklı bir hayat sürebilmek kesinlikle sizin elinizde olan bir durumdur.

  ]]>
  Saç Derisinde Egzama https://www.egzama.gen.tr/sac-derisinde-egzama.html Tue, 27 Nov 2018 13:31:25 +0000 Saç  derisinde egzama, Saç derisinde egzamaya son yıllarda oldukça yaygın görülen bir deri hastalığıdır ve  bir çok neden bu duruma sebep olabilir. Saç derisindeki egzamanın en çok rastlanan tipi kepeğe yol açan seboreik Saç  derisinde egzama, Saç derisinde egzamaya son yıllarda oldukça yaygın görülen bir deri hastalığıdır ve  bir çok neden bu duruma sebep olabilir. Saç derisindeki egzamanın en çok rastlanan tipi kepeğe yol açan seboreik dermatittir. Buna ilaveten saç derisindeki egzamanın nedenleri arasında aşırı kuru yada yağlı cilt ,kozmetik ürünler,  stres, hava kirliliği,  saç derisinin bazı kimyasal ürünlere karşı hassas olması, mevsimsel değişiklikler, saç derisindeki yağ bezlerinin fazla çalışması ve mallaseria' nın tetiklemesi, saç derisinde fazla yağın oluşması, aşırı terleme ve  kalıtımsal faktörler vardır.

  Saçtaki egzama şu belirtilerle karşımıza çıkmaktadır: saç derisinin pul pul olması, kaşıntı, saç derisinin kızarması, akıntılı iltihap, saç derisinin üstünde küçük kabarcıklar, kepeklenme,  saç derisinin üzerinde aşırı bir yağ tabakasının oluşmasıdır. Saç derisindeki egzamanın ilerleyen safhalarında saç dökülmesi problemi yaşanabilir. Bu yüzden ciddiye alınması gereken bir deri hastalığıdır. 

  Saç derisindeki egzamanın tedavisi mümkündür fakat  saça gerekli özen gösterilmez ve iyi bakım yapılmazsa egzama tekrar edebilir. Bu hastalara genelde kepek şampuanları verilir. Bu kepek şampuanları çinko, pirition, salisilik asit  ve ketokonazol ihtiva eder. Ayrıca direkt saç derisine uygulanabilen kremler de kullanılabilir. 

  Saç egzamasında tedavinin yanında hastaların dikkat etmeleri gereken başka hususlarda vardır. Bu hastalar  saçlarını düzenli bir şekilde yıkamalıdırlar  ve saçlarını yıkarken de çok sıcak yada çok soğuk su ile  yıkamamaya gayret göstermelidirler. Daima ılık su ile saç yıkanmalıdır. Streste saç derisindeki egzamanın sebepleri arasında olduğu için stresten uzak durulmalıdır. 

  Saç Derisinde Egzama
  Saç derisindeki egzama için bitkisel yağlar kullanılarak tedaviye destek sağlanır. Zencefil, karakafes, çay ağacı yağı saç derisine masaj yapılarak yedirilirse egzamada iyileşme olur. Ayrıca şampuanın içine çam ağacı yağı damlatılırsa da egzamaya iyi gelir. 150 gr şampuanın içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenerek çalkanır ve bununla saç yıkanırsa fayda görülür. Yeşil yulaf samanı da saç derisindeki egzamaya şifa sağlar. Bunun için saç derisi haftada 3 kez yeşil yulaf samanı ile ıslatılır. 

  Saç derisinde egzaması olan kişiler şu gıdalardan uzak durmalıdırlar:
  • domates
  • sarımsak
  • taze beyaz üzüm
  • acı baharatlar
  • beyaz ekmek 
  • portakal suyu
  Bu gıdaların tüketilmesi egzamayı daha da arttırır.
  ]]>
  Sulu Egzama https://www.egzama.gen.tr/sulu-egzama.html Wed, 28 Nov 2018 00:46:21 +0000 Sulu egzama, çeşitli türleri olan egzamanın türlerinden biridir. Egzama cilt katmanlarını etkileyen bir hastalıktır. En ayırt edici belirtisi kızarıklık ve kaşıntı yapmasıdır. Sulu egzama cilt dokusunda tahrişe neden o Sulu egzama, çeşitli türleri olan egzamanın türlerinden biridir. Egzama cilt katmanlarını etkileyen bir hastalıktır. En ayırt edici belirtisi kızarıklık ve kaşıntı yapmasıdır. Sulu egzama cilt dokusunda tahrişe neden olur ve cilt dokusunda sulanma yaparak kanamaya yol açar. Daha sonra cildin kurumasıyla çatlaklar oluşur ve dış tabakada iltihap üretmeye başlar. Cilt üzerinden sıvı akmaya başlar. Bu akıntı sulu egzamayla diğer egzamaları ayıran en önemli farktır. Egzamanın bulaşıcı etkisi yoktur ancak genetik olarak sonraki birey aktarılabilir.

  Sulu egzama genelde bebeklerde, çocuklarda ve 30lu yaşlarda görülür. Tedavisi olan egzamanın doktor tarafından önerilen ilaçlar ve bitkisel yöntemle yapılan tedavilerinde düzenli kullanım önemlidir. İlaçlar düzenli kullanılmadığında hastalık tekrarlamaktadır. 

  Sulu Egzama

  Sulu Egzamanın Nedenleri

  Sulu egzamanın nedenlerinden en önemlisi mevsimsel değişiklikler ve buna bağlı alerjiler ile cildin aşırı derecede kuru olmasıdır. Bunun yanında stres, ekonomik sorunlar, psikolojik sorunlar, yanlış ilaçların kullanımı, evde temizlik yapılırken temizlik malzemelerinin aşırı kullanımı, lastik eldivenler, saç boyası, kozmetik ürünler de sulu egzamanın nedenleri arasındadır. Vücutta maruz kalınan bir alerji de sulu egzamaya yol açabilir. Bunların dışında sulu egzama anne ve babadan birinde veya ikisinde birden var olan çocuklarda büyük oranda görülebilir.

  Sulu Egzamanın Tedavisi

  Sulu egzamada da tedavi diğer egzama türlerinden çok farklı değildir. Oral ve topikal egzama ilaçları doktor tarafından reçeteyle verilir ve ilaçların düzenli kullanımı sağlanır. Egzamada önerilen bir başka faydalı yolda ultraviyole ışık tedavisidir. Egzamanın sürekli kendini yenileyen bir hastalık olmasından dolayı kalıcı olarak yok edilmesi olası değildir.  İlaçla tedavi dışında pamuk ve kenevirden yapılmış giysilerin giyilmesi ve polyester üretimi giysilerden uzak durulmalıdır. Sulu egzamada cildin nemli tutulması çok önemlidir ve bunu sağlamak için de yapılması gereken E vitamini tüketiminin arttırılmasıdır. Cildin nemli tutulmasını sağlayan bir diğer etken de bol su tüketimi ve bol sebze yenmesidir. 

  ]]>
  Yüzde Egzama https://www.egzama.gen.tr/yuzde-egzama.html Wed, 28 Nov 2018 14:59:29 +0000 Yüzde egzama, birçok kişinin sağlığının yanı sıra estetik görünümünün de bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu sorun kişilere büyük rahatsızlıklar vermektedir. Bu rahatsızlık insanların özellikle çocuklard Yüzde egzama, birçok kişinin sağlığının yanı sıra estetik görünümünün de bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu sorun kişilere büyük rahatsızlıklar vermektedir. Bu rahatsızlık insanların özellikle çocuklarda sosyal yönden sorunlar meydana getirmektedir. örnegin çocuğun yüzündeki egzama sorunundan dolayı sınıf arkadaşlarının dalga geçmesi genellikle çocuğun psikolojisinin olumsuz yönden etkilenmesine neden olmaktadır. Bu sorun çocuklarda olduğu kadar yetişkin insanlarda da görülmektedir. Bu sorunu yaşayan insanlar genellikle hava koşullarının kuru olduğu bölgelerde görülmektedir. Özellikle ülkemizin doğusunda bu sorunlar çok fazla görülmektedir. Çünkü egzemanın büyük nedenlerinden biri hava şartlarının kuru olmasından dolayı ciltte görülen kuruluktur. Cildin kuru olması özellikle yüzdeki egzamanın asıl sebebi budur. egzema ister yüzde olsun ister başka bir bölgede olsun çok tehlikeli bir hastalık değildir. Bu hastalığın en büyük problemi çirkin bir görünümünün olmasıdır. Yüzde egzamanın birçok nedeni olabilmektedir. Yetişkinlerde egzamanın net bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat sorunun büyümesini engelleyecek bazı küçük tedaviler yapılabilir.

  Genel olarak yüzde egzama nedenleri olarak;

  Özellikle yüzde görülen egzamanın en büyük nedeni alerjik nedenlerdir. Alerjik nedenlerin tetiklediği  egzama hastalığı bu nedenden dolayı birçok kişide görülmektedir. Alerjik nedenlerden dolayı olan egzamalara tıbbi olarak küçük tedaviler uygulanmaktadır. Bu hastalıklara kesinlikle doktorunuza danışmadan tedaviler yapmayın. Özellikle bitkisel ilaçları kesinlikle doktor kontrolü olmadan kullanmamalısınız. Çünkü zaten alerjiden kaynaklanmış egzama sorunu bu bitkilerden etkilenerek azalması gerekirken artabilmektedir. Aynı zamanda bu nedenle egzama hastalığına yakalanan kişiler kesinlikle deniz ürünlerinden ve süt ürünlerinden uzak durmaları gerekmektedir.  Diğer bir neden  bu probleme hijyen kurallarını verebiliriz. Çok tozlu ortamlardan ve yüzün her gün en az bir kere yıkanmamasından kaynaklanabilmektedir. Yüzde egzama sorunu görülen kişilerin bolca nemlendirici kullanması gerekmektedir. Yani sürekli olarak nemlendiricilerin kullanılması bu sorunu en azlara kadar indirmektedir.

  Yüzde Egzama
  Egzamanın tedavisi var mıdır

  Egzama çocuklarda çok kolay bir şekilde tedavi edilebilen  bir hastalıktır. Öyle ki bu hastalığın ilerlememiş durumları çok kısa sürelerde çözülebilen küçük sorunlar olarak görülür. Bu durum yetişkin insanlarda geçerli değildir. Yanı yetişkin insanlarda egzamanın tedavisi çok zordur. Hatta bu durum yüzde üç ihtimallere kadar düşmektedir. Çocuklarda da bu durum eğer genetikse tedavi sonuç vermeyebilir. Yüzde egzama için çocukların sık sık banyo yaptırılması gerekmektedir. Yetişkinlerin ise sık sık yüzlerinin yıkanması bu durumun artmasını engelleyecektir. Egzema tedavisinde kullanılan birçok ilaç ve krem vardır. Bu kremlerin kullanılması doktorunuz tarafından zaten sizlere önerilecektir. Vücudun birçok yerinde görüldüğü gibi yüz ve çevresinde görülen bu hastalık çocukluk yaşlarında görülüyorsa genellikle ergenlik döneminde bu kişiler kurtulmaktadır. Aynı zamanda daha erken kurtulabilmesi için hasta bazı bitkisel ilaçları doktor kontrolü altında kullanabilir. Bu hastada yapılan bitkisel tedavilerin işe yaraması için aynı zamanda diğer kurallara yani hijyen kurallarına dikkat etmesi aynı zamanda tozlu ortamlardan uzak durması kişi sağlığı için oldukça önemli bir durumdur.
  ]]>
  Dishidrotik Egzama Tedavisi https://www.egzama.gen.tr/dishidrotik-egzama-tedavisi.html Wed, 28 Nov 2018 16:16:32 +0000 Dishidrotik Egzama Tedavisi, Dishidrotik egzama kişilerin ayak tabanlarında yada avuç içlerinde oluşum göstermekte olan bir cilt rahatsızlığıdır. Dishidrotik egzama, veziküler egzama, el ve ayak egzaması, ev kadını egzama Dishidrotik Egzama Tedavisi, Dishidrotik egzama kişilerin ayak tabanlarında yada avuç içlerinde oluşum göstermekte olan bir cilt rahatsızlığıdır. Dishidrotik egzama, veziküler egzama, el ve ayak egzaması, ev kadını egzaması kaşıntı oluşturur ve sıvı ile oluşan belirtiler gösterebilir. Bu egzama genel olarak üç hafta süre ile devam eder ve mevsimsel olarak alerjiler yada stres ile beraber belirtiler gösterir. Bazı alerjenlerin ağızdan alınması veya deriye temas etmesi ile alevlenen bir tür temas kontak egzaması olarak bilinir.

  Bu rahatsızlıkta ilk olan belirti ellerde ve ayaklarda küçük derin su oluşumu ve sadece hafif soyulmalar olabileceği gibi iş yapmayı engelleyecek kadar su toplamaları ve çatlaklar belirebilir. Bu hastalıkta akut evrede ellerde su toplamaları, kaşıntı oluşumu ve yanma hissi oluşumu belirti gösterir. Daha sonra kronik evrede daha çok soyulma, kabuklanma ve çatlama belirtisi oluşur. Bazı hastalar akut evrede kalırken genellikle kronik evreye geçerler. Bazı durumlarda her iki evre bulguları bir arada görülebilir. Stafilokok dediğimiz bakterilerin enfeksiyonu sık olmamakla birlikte görülebilir. Bu durumda ağrı, kızarıklık, şişlik, kabuklar ve iltihap görülebilir.

  Dishidrotik Egzama Tedavisi

  Dishidrotik Egzama Tedavisi:

  • Dishidrotik egzamada kortikosteroit kremler yada kortikosteroit yağları ile tedavi: Doktorun egzama oluşumunda kabarcıkların kaybolmasını hızlandırmak ve kabarcıklar kaybolduktan sonra ortaya çıkan çatlakların ve yarıkların iyileşmesini hızlandırması için yüksek etkili kortikosteroit lokal kremler tavsiye edebilir. Şiddetli egzama oluşumlarında doktorunuz oral steroit uygulaması önerebilir.
  • Dishidrotik egzamada  kompresler ile egzama tedavisi: Soğuk ve ıslak kompres kaşınmayı azaltır, topik kremlerin etkisini artırarak kabarcıkları azaltır.
  • Dishidrotik egzamada antihistaminler ile egzama tedavisi: Doktorunuz egzama rahatsızlığı ile oluşan kaşıntının hafifletilmesine yardımcı olmak için anti prutitikler yada antihistaminler ilaçların kullanımını sizlere önerebilir.
  • Dishidrotik egzama tedavisinde PUVA tedavisi: PUVA tedavisi seçilmiş olgularda faydalıdır. Bu bir çeşit ultraviole ışık tedavisidir. Etkilenen alanlar psorelen denen özel bir solüsyon içerisinde bekletildikten sonra ultraviole ışığa marua bırakılır. Tedavi uzun bir süre boyunda devam eder. Dishidrotik egzama tedavisinde metotreksat, dapson, azothiopirin ve botilinum toksini gibi ilaçlar da kullanılabilir.

  Dishidrotik egzama tedavisi, bu tedavi yöntemleri egzamanın giderilmesinde etkili olmazsa doktorunuzun önereceği psoralen plus ultraviyole A denilen özel bir tür ultraviyole terapisi tavsiye edebilir. Bu tedavi ultraviyole ışığa maruz bırakma ile vücudunuzun ultraviyole ışıklarını daha kolay almasını sağlayan ilaçları uygular. Dar bant ultraviyole B denilen daha da yeni bir ultarviyole B ışığı terapisi ise başka insanlarda işe yarayabilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda bağışıklık baskılayıcı yağlar kullanılabilir. Fakat bu ilaçlar bağışıklık sistemini bastırdığı için cilt enfeksiyon riski artar. Bazen egzama rahatsızlığının tedavisinde kortizonlu iğne veya tabletler şiddetli durumlarda tedavide kullanılabilir. Bu durumda egzama bölgesi kolaylıkla onarılır. Fakat ilaç tedavisi bittiğinde egzama şiddetli bir şekilde tekrar edebilir. Kortizonla sistematik tedavi yan etkilerinden dolayı pek önerilmez.

  ]]>
  Atopik Dermatit Egzama https://www.egzama.gen.tr/atopik-dermatit-egzama.html Thu, 29 Nov 2018 10:41:11 +0000 Atopik dermatit egzama, çocuklarda etkili olmaya başlayan, sürekli tekrarlayan özelliği bulunan kronik bir egzamadır. Çocuklukta başlayarak, tedavi edilmesine rağmen devamlı olarak tekrarlayan özelliktedir. İlaçların Atopik dermatit egzama, çocuklarda etkili olmaya başlayan, sürekli tekrarlayan özelliği bulunan kronik bir egzamadır. Çocuklukta başlayarak, tedavi edilmesine rağmen devamlı olarak tekrarlayan özelliktedir. İlaçların tedavi sırasında cilde zarar vermesi söz konusu olduğundan, içeriğinde kortizon bulunmayan preparatların tercih edilmesi gerekir. Eğer çocuğun bağışıklık sistemi zayıflarsa, rahatsızlığın ortay çıkması kolaylaşır. Ailede atopik dermatit egzama genetik olarak varsa, bu durumda çocuklar daha fazla risk altında olur. Çocukların % 0,5-3 oranında etkilendiği bu sorun, doğumdan sonra 1 yıl içinde % 60 çocukta, % 80 kadarında 5 yaşına kadar etkili olur. Çocukların cildinde yağ ve ter bezlerinin fonksiyonları yetersiz olduğundan, ciltleri sürekli nemli tutulmalıdır.

  Atopik dermatit egzama belirtileri nelerdir

  Bu belirtiler yaşla orantılı şekilde farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Fakat en belirgin şekilde ciltte kızarıklıklara ve kaşıntıya neden olması söz konusu olur.Bebekler bu sorundan daha fazla etkilenir. Özellikle yüzde, saçlı deride, kollar ve bacaklarda etkili olur. Hastaların yaşı arttıkça ciltte kalınlaşma, ciltteki çizgilerin daha belirgin hale gelmesi söz konusu olur. Hastalarda her zaman cilt kuruluğu görülür. Göz kapakları, dizlerin arkası, boyun ve dirseklerde daha belirgin şekilde bu etkiler görülebilir. Eğer kaşıntı sorunu yoksa, hastalığın tanısı da zor olur. Gündüzleri aralıklı, geceleri artan bir kaşıntı olursa, daha kolay bir tanı konur. Belirtilerin arasında uyku düzensizlikleri de görülür. Bebekler yaşadıklarını anlatamadıklarından, aileler ciltlerini sürekli kontrol etmeli ve huzursuzluklarında bu sorunu da dikkate almalıdır.

  Atopik Dermatit Egzama

  Atopik dermatit egzama neden olur

  Bu sorun kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasında, genetik etkenler ve çevresel faktörlerde dolayı tetiklenir. Bu kişilerde solunumla geçen alerjenlere, ev tozuna, polen ve gıda alerjenlerine karşı antikorlar bulunur. Bu türde egzamanın gelişiminde bakterilerinin de etkisi vardır. Bunu dikkate alarak bebeklerin olduğu ortama özen gösterilmeli, temizlik ve hijyen sağlanmalıdır. Genetik yatkınlık olursa, bebekler daha yakından takip edilmelidir.

  Atopik dermatit egzama tedavisi nasıl olur

  Tedavide kortizonlu ilaçlar kullanılırsa, kılcal damarlarda genişleme, ciltte çatlama, kanama ve enfeksiyon oluşumu gibi yan etkiler görülebilir. İlaçlar geniş alanlarda kullanıldığında kana geçer ve hastada sistematik etkiler yapabilir. Bu yüzden doktor önerisi olmadan bilinçsizce ilaç kullanılmamalıdır. Özellikle enfeksiyon olursa, ilaç kullanımı kesilmelidir. Yan etkiler gözlenerek, en uygun ilaçlarla tedavi uygulanmalıdır.

  Atopik dermatit egzama için hangi önlemler alınmalı

  Özellikle cildin sürekli olarak nemli tutulması tavsiye edilir. Banyodan sonra cilt nemlendirilmeli, ılık su suyla banyo yapılmalı, sabun kullanılmamalıdır. Cildin kurulanması sırasında nazik olunmalıdır. Bu egzamanın ilerlemesine engel olur.

  Egzamanın yayılmasını önlemek için, kullanılan deterjanlara, sabunlara, kimyasal temizleyicilere. çamaşır suyu kullanımına dikkat edilmelidir. Giysilerde yün ve sentetik kumaşlara, alkol bazlı cilt bakım ürünlerine, parfümlere dikkat edilmelidir. Bunlar ciltteki hassasiyeti artırır. Pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Terlemeye engel olunmalı, buna uygun giysiler seçilmelidir. 

  Ev akarları için etkin ürünler kullanılmalı, koltuklar kılıfsız olursa temas engellenmelidir. Yatak çarşaflarının, yastık kılıflarının en az 65 derecede yıkanmasına özen gösterilmelidir. Halıların ve koltukların sıkça temizlenmesi gerekir. Evdeki bitki, çiçek ve hayvanlara karşı önlem alınmalı, gerekirse bunlar bulundurulmamalıdır.

  Kaşınma içinde bazı önlemler alınmalıdır. Bu atopik dermatit egzamanın yayılmasını önleyecektir. Beslenmeye özen gösterilmeli, alerjik etkenle]]> Egzama Çeşitleri https://www.egzama.gen.tr/egzama-cesitleri.html Thu, 29 Nov 2018 23:16:59 +0000 Egzama çeşitleri, egzama, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve deri üzerinde kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik nedenlere bağlı bir deri hastalığıdır. Bu hastalığı Egzama çeşitleri, egzama, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve deri üzerinde kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik nedenlere bağlı bir deri hastalığıdır. Bu hastalığın başlıca özelliği, deri üzerinde oluşan kabarcık ve kızarıklıklardır. Egzama hastalığının akut, kronik, yaş ve kuru gibi türleri bulunmaktadır. Yaygın iltihaplı bir cilt hastalığı olan egzama, birçok kişide yaz aylarında iyileşmeye başlar, kış aylarında tekrar ortaya çıkmaya başlar. Bunun sebebi kış aylarda cildin nemsiz kalmasıdır. Kronik olan egzama da sürekli kaşıntı ve döküntü görülmektedir. Akut egzama da ise, deride su dolu kabarcıklar oluşur, kızarıklık, kaşıntı ve şişkinlik görülür. Birçok egzama çeşidi bulunmaktadır. Bunların birkaç tanesini ayrıntıları ile sizlerle paylaşalım. 

  Egzama çeşitleri:

  Kontakt Dermatit; bu egzama çeşidi, alerjik ve tahriş eden olarak ikiye ayrılır. Tahriş eden kontakt dermatit egzaması, deriyi tahriş edecek bir cisme dokunma sonucu meydana gelir. Dokunulan bu cisim, deride alerjik bir durum oluşturur ise bu da alerjik kontakt dermatit çeşidine dönüşebilir. Tahriş eden egzama çeşidi, ter, aşırı sıcak, tükürük, ağaç polenleri ve hayvan türlerinden kaynaklı da oluşabilmektedir. Alerjik olarak görülen egzama çeşidi ise, temizlik esnasında kullanılan temizlik ürünleri kaynaklı oluşabilmektedir. Bazen vücut için kullanılan kremler, losyonlar, parfüm  ve şampuanlarda alerjik hastalıklara yakalanma sebebi olabilmektedir.  

  Egzama Çeşitleri

  Atopik Dermatit; bu egzama türü, genellikle saman nezlesi, astım gibi alerjik hastalıkları olan kişilerde meydana çıkar. Bu egzama çeşidi vücutta genellikle diz, dirsek, yüz ve boyun bölgelerinde ortaya çıkar, vücutta çıkan türleride bulunabilmektedir. En çok görülen türlerden olan atopik egzama, genellikle iltihaplı ve kızarık şeklinde görülür ve çok fazla kaşıntı görülen türlerdendir. Çocuk ve bebeklerde görülen bu egzama çeşidi, ilerleyen yaşlarda tekrar meydana çıkabilmektedir. atopik egzama genellikle, kafa derisi, yüz, vücut kıvrımları, eller ve ayaklarda görülmektedir. Bu egzama, sabun, kimyasallar ve doğal olmayan giyeceklerin kullanılması sonucu meydana çıkmaktadır. 

  Seboreik Dermatit; saç olan deride, kepeklenme, kaşıntı, yağlanma, sulanma ve pullanma görülen bir egzama çeşidi olan seboreik dermatit, diğer egzama türlerine göre farkı yağlı olmasıdır. Bu egzama çeşidi genellikle kafa derisinde görülmektedir. Fakat kafa derisi enfeksiyona maruz kalmış ise, boyun bölgesi, burun etrafı, yüz ve ense çizgilerinde de görülmesi mümkün olur. Bu egzama türü, mantar hastalığı kaynaklı meydana gelebilmektedir. Kötü şebeke suları kaynaklı da oluşabilen seboreik mantar çeşidi, bu hastalıktan korunmak amacı ile mutlaka duş sonrası temiz kaynak suyu kullanılarak saçlar durulanmalıdır.  

  Liken Simpleks Dermatit (nörodermatit); bu egzama çeşidi, asabi insanlarda, ense, sırt, bilek veya herhangi bir bölgede, kuru, kaşıntılı, kabarık ve kırmızı plaklar şeklinde görülür. Hastanın sürekli aynı noktayı kaşıması ve ya ovması sonucu ortaya çıkan bir egzama çeşididir. Sürekli kaşıntı alışkanlığı olan kişilerde, boyun arkası, bilekler, kasık ve ayak bileklerinde, kalınlaşmış ve renksiz bir deri görülür. Bu durum kişinin, liken simpleks dermatit egzama hastalığına yakalandığının belirtisi olarak görülür. 

  El, Ayak ve Avuç İçi Egzaması; bu egzama çeşidi en sık görülen egzama türlerinden bir tanesidir. Şiddetli kaşıntı ve iltihaplı olan bu egzama çeşidi, ellerde mekanik ve kimyasal travmalarla karşı karşıya kalınması sonucu görülür. Ayaklarda ise, ayakkabı içerisindeki nemli ve sıcak ortamdan kaynaklı meydana çıkar. Bu hastalığın neden olduğu kırmızı renkli yaralar sadece ellerde görülmektedir ve kimyasal deterjanların kullanımı sonucu meydana gelmektedir. Sürekli el yıkama alışkanlığı olan kişilerde de görül]]> Egzama İçin Dut Kurusu https://www.egzama.gen.tr/egzama-icin-dut-kurusu.html Fri, 30 Nov 2018 08:01:11 +0000 Egzama için dut kurusu, doğal yollardan vücudun antibiyotik ihtiyacının karşılanması ile karşılaşılan bir durumdur. Dut yemişinin 20'den fazla olmak üzere farklı özellikte çeşidi bulunmaktadır. Taze olarak tüketilmesi ancak Egzama için dut kurusu, doğal yollardan vücudun antibiyotik ihtiyacının karşılanması ile karşılaşılan bir durumdur. Dut yemişinin 20'den fazla olmak üzere farklı özellikte çeşidi bulunmaktadır. Taze olarak tüketilmesi ancak yazın mümkündür. Çünkü dut yaz aylarında yetişen bir yemiştir. Egzama için dut kurusu kullanımı dışında farklı sağlık sorunları için de dut kurusu kullanılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kurutulmuş dut doğal antibiyotik deposu olarak bilinir. Kış aylarında taze dut bulmak mümkün değildir, bu nedenle yazın kurutulup saklanmış olan dutlar egzama için dut kurusu kullanımı dışında çok farklı amaçlar için de kullanılabilmektedir.


  Egzama için dut kurusu kürünün tarifi :
  Yarım litre klorsuz su ve bir avuç dolusu kadar dut kurusu egzama için hazırlanacak kür için yeterlidir. Klorsuz suyu önce kaynatınız, su kaynadıktan sonra dut kurularını kaynayan suyun içine atarak alevi kısılmış ocakta 6 dakika kadar egzama için dut kurusu hazırlama işlemi yapınız. Dutlar 6 dakika haşlandıktan sonra karışımı ateşten indirin.Haşlanmış olan dut kuruları elinizi yakmayacak sıcaklığa ulaşınca, egzamalar ellerinizde ise ellerinizi dutların içine sokup 10 dakika bekletin ve ellerinizi çıkarın. 1 Saat kadar ellerinizi yıkamayın çünkü bu sürede egzama için dut kurusunun etkisini gösterecektir. 1 Saat sonunda ellerinizi ılık su ile yıkayın. Dikkat etmeniz gereken nokta ellerini daldırdığınız kabın çok sıcak veya soğuk olmamasıdır. Egzama için dut kurusu kürü haftada üç defa ve iki hafta boyunca uygulanmalıdır. Egzama için dut kurusu kürü sadece ellerdeki egzamalar da kullanılmaz. Ayaklarda yada elin bilek kısmında egzama varsa bir kaşık kullanarak haşlanmış dut kurusunu egzamalı bölgeye döküp 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile ilgili bölgeyi durulayın. Egzama için dut kurusu kürü uygulandığında bilmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şunlardır;
  Egzama İçin Dut Kurusu
  • Egzama için dut kurusu uygulanmaya başlandıktan sonra ilk 10 gün içinde herhangi bir iyileşme durumu gözlemleyemiyorsanız kürün uygulamasını sonlandırın
  • Eğer egzama tedavisi için doktorunuz ilaç vermiş ise egzama için dut kurusu kürünün sadece destekleyici bir tedavi olduğunu aklınızdan çıkarmayıp ilaçlarınızı mutlaka kullanın
  • Eğer bitkilere karşı alerjiniz varda Egzama için dut kurusu kürünü uygulamadan önce mutlaka doktora danışın
  • Egzama için dut kurusu kürü her defasında yeniden hazırlanmalıdır. Önceden kalan haşlanmış dut kuruları tekrar kullanılmamalıdır
  Dutların 20'den fazla türü olduğu belirtilmişti. Egzama için dut kurusu küründe beyaz dut kurusu kullanılmalıdır. Dut tazesi ağaçtan toplandıktan sonra kısa zamanda tüketilmelidir. Çünkü tadında bozulma olabilmektedir. Egzama için dut kurusu kullanmaktan başka dut kurusu hem doğal bir antibiyotik hemde tatlı ihtiyacını karşılayan bir yemiştir. Egzama için dut kurusu kullanıldığında aynı zamanda tüketilen kuru dutlar kanınızda iltihap varsa çok güçlü bir destekleyici olarak kullanılır. Egzama için dut kurusu  kullanmaktan başka dut ağacının yaprakları da şifa kaynağıdır.
  ]]>
  Seboreik Egzama https://www.egzama.gen.tr/seboreik-egzama.html Sat, 01 Dec 2018 06:48:32 +0000 Seboreik egzama, yağlı egzama olarak ta bilinen  bir cilt hastalığıdır. Toplumda en fazla bebeklerde, yaşlı ve orta yaşlı kişilerde etkili olur. Saçlı deride, göz kapaklarında, kaşlarda, göğüs ortası ve kulakl Seboreik egzama, yağlı egzama olarak ta bilinen  bir cilt hastalığıdır. Toplumda en fazla bebeklerde, yaşlı ve orta yaşlı kişilerde etkili olur. Saçlı deride, göz kapaklarında, kaşlarda, göğüs ortası ve kulaklarda kırmızı pullu bir döküntüyle gelişir. Bunun dışında kalçalarda, göğüs altlarında, koltuk altlarında, kasıklarda etkili olabilir. Beyaz tenli kişilerde cildin yağ salgılamasıyla daha sık görülebilir. Saçta kepeklenmeye bağlı gelişim gösterebilir. Mutlaka ilaçla tedavi edilmelidir. Tedavi uygulanmadığında, kişide ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

  Seboreik egzama türleri

  Akut seboreik egzama ve kronik seboreik egzama olarak iki farklı türde oluşabilir. Akut olan 1-6 hafta etkili olurken, kronik olan rahatsızlık 6 haftadan daha uzun süre etkili olur. Bunların belirtileri, nedenleri ve tedavileri farklı şekillerde olabilir.

  Seboreik egzama nedenleri nelerdir

  Rahatsızlığın farklı nedenleri olabilir. Kepeklenme saçlı deride kırmızılık meydana gelmeden gelişen bir sorundur. Sebore ise cildin aşırı aşırı derecede yağ salgılamasıdır. Bu nedenlere bağlı olarak seboreik egzama gelişebilir. Bunlar engellendiği takdirde hastalığın gelişimi de engellenebilir. Bebeklerde neden geliştiği genellikle tespit edilemez. Nadiren mantar tespit edilse bile, yağlı ciltlerde ve bölgelerde görülmesi bunun sebep olarak değerlendirilmesine engel olur. Orta yaşlılarda ve yaşlılarda ise genellikle mantar tespiti yapılır. Bu nedenle tedavi mantara yönelik uygulanır. Bitkisel ürün kullanıldığında, mantara etkili olacak tek ürün çay ağacı yağıdır. Ayrıca stres, uyku bozukluğu, aşırı yorgunluk gibi sebepler seboreik egzama nedeni olabilir.

  Seboreik Egzama

  Seboreik egzama belirtileri nelerdir

  Meydana gelen belirtiler diğer egzama türleriyle benzerlik gösterir. Ancak bu egzamada kepeklenme daha ön plandadır. Ayrıca diğerlerine göre daha yavaş bir seyir gösterir. Rahatsızlığın ilk belirtisi kaşıntı ve kızarıklıktır. Kızarıklığın olmasıyla birlikte kepeklenme de etkili olur. Saçlarda oldukça yoğun kepeklenme görülür. Bazı kişilerde ciltte rahatsızlık verecek kadar nemlenme ve yağlanma görülür. Neden olduğu belirlenmese de, hastaların % 70 inde mantar türü tespit edilmesi nedeniyle, hastalığa bir mantarın neden olduğu ya da mantarla birlikte alevlendiği düşünülmektedir. Belirtiler genellikle bulunduğu yere göre farklı şekilde görülür.

  • Saçlı deride olan kepeklenme cildin pul pul kalkması gibi olur.  
  • Saçta ya da diğer alanlarda cilt nemli olur.
  • Kızarıklık olması her alanda etkili olur
  • Yağlı bölgeleri etkilediğinden, buralarda aşırı yağlanma etkisi görülür
  • Kızarıklıkla birlikte kaşıntı meydana gelir.
  • Tahrişten ya da hastalık sebebiyle ciltte küçük akneler meydana gelebilir
  • Nemlilik fazla olduğunda, ciltte sarı akıntı gibi birikim oluşur

  Rahatsızlık sırasında alevlenme dönemlerinde yakınmalar artar, uygulanan tedaviyle gerileme gösterir. Bu döngü böyle devam eder.

  Seboreik egzama tanısı nasıl yapılır

  Hastanın muayenesi yapılarak rahatlıkla teşhis konulabilir. Hastalığın en belirgin özelliği kepek olmasına rağmen, saç derisinde kepeklenmenin yaygın olması ve bunların az miktarının seboreik egzamadan kaynaklanması teşhiste biraz yanılmaya yol açabilir. Bunun ayırıcı tanısı kepeklenmenin büyük parçalar halinde ve şiddetli olmasıdır. Ciltte kızarıklık olması ve bunun gözle rahatlıkla görülebilmesi gerekir. Kıl olmayan alanda ciddi derecede kozmetik soruna neden olur. Ayrıca hastada kaşıntı, ıslaklık hissi ve kabarıklık olması da teşhisi doğrular niteliktedir. Muayeneyle teşhis konulmasına rağmen, mantarların tespiti için, mantar tahlili yapılabilir.

  Seboreik egzama tedavisi

  Hastalığın tedavisinde yakınmaların şiddetine uygun ilaçlar kullanılmaktadır. Selenyum, ketokanazol, çinko içeren şampuanlar ve kortizonl]]> Egzama Kremi https://www.egzama.gen.tr/egzama-kremi.html Sat, 01 Dec 2018 08:09:31 +0000 Egzama kremi hastalığın olduğu bölgelerin kurumasını önleyerek, cildin yağlı tutulmasını sağlar. Bu hastalığın etkilerini gidermekte oldukça önemlidir. Cilt türlerine ve belirtilere uygun kremler tercih edilmel Egzama kremi hastalığın olduğu bölgelerin kurumasını önleyerek, cildin yağlı tutulmasını sağlar. Bu hastalığın etkilerini gidermekte oldukça önemlidir. Cilt türlerine ve belirtilere uygun kremler tercih edilmelidir. Egzama türünün belirlenmesinin ardından, doktor tavsiyesi ile doğru kremlerin kullanılması gerekir. Yan etkilerin oluşmaması için en uygun davranış bu olacaktır. Bazı kremlerin ciltte alerjiye sebep olabileceği unutulmamalıdır.

  Egzama kremlerinin içerikleri nedir

  Bitkisel kaynaklı kremler: Bu kremlerin yan etkileri olmaması sebebiyle, hastalık için kullanılması uygundur. İçeriklerinde papatya özleri, yulaf ekstresi, meyan kökü  gibi doğal ürünler bulunmaktadır. Banyodan sonra kullanılmaları uygundur.

  Steroidler: Doğru olarak kullanıldıklarında oldukça etkili kremlerdir. Nöbetlerin şiddetlendiği durumlarda, tedavi için kullanılmalıdır. Kremlerin içeriğindeki diğer maddelere duyarlılık olursa, egzamanın kötüleşmesi söz konusu olabilir. Bu durumda kremin kullanımının bırakılarak, doktora danışılması önerilir.

  Egzama kremleri nelerdir

  Kortizonlu kremler: Kaşıntılı ve kuru ciltlerde kullanılan kremlerdir. Banyodan sonra uygulanması halinde, 5 dakika içerisinde uygulanması gerekir. Günde 2-3 kez uygulanabilir. Cilde yumuşaklık ve pürüzsüzlük vermede etkili ürünlerdir. Egzamanın ağırlaşması halinde bu kremler kullanılmalıdır. İyileşme döneminde daha hafifi dozda olan kortizonlu kremler kullanılmalı, iyileşme sağlandığında da bırakılmalıdır. Kortizonlu kremler dört grup halindedir. İlk grupta olanlar en hafif rahatsızlıklarda kullanılır. Hastalığın şiddetine göre 2.-3. ve 4. grupların kullanılması uygundur.   

  Egzama Kremi

  Pimekrolimus kremler: Kortizonlu olanlara göre daha az etkili olan kremlerdir. Zararlı etkileri fazla olmasa da, 2 yaşın altındaki hastalarda kullanılmamalıdır.

  Kaşıntıyı önleyici kremler: Kortizonlu olan kremler kaşıntı için faydalı olacaktır.

  Immünomodülatör kremler: Kortizonsuz olan bu kremler, tedavinin uzun sürmesi durumunda tercih edilebilir. Bunun sebebi kortizonlu olan kremlerin yan etkilerinde korunmak içindir. Ayrıca uzun süre kullanımda cilt kalınlaşması da yapmamaktadır. Her gün 2 kez tatbik edilmeleri yeterli olacaktır.

  Yumuşatıcı kremler : Kurumuş olan cildin nemlendirilmesini sağlayan kremlerdir. Cilde sabah ve akşam iki kez uygulanabilir. Ciltte kuruma meydana geldiğinde daha sık kullanılması mümkündür.

  ]]>
  Egzama Nasıl Geçer https://www.egzama.gen.tr/egzama-nasil-gecer.html Sun, 02 Dec 2018 05:04:24 +0000 Egzama nasıl geçer, sorusunun cevabı enfeksiyon, kaşıntı ve kuru cildi ortadan kaldırmak olarak verilebilir. Egzamanın ilerleme durumuna göre uygulanacak bir tedavi faydalı olacaktır. Hastalığın kötüleşmesi halind Egzama nasıl geçer, sorusunun cevabı enfeksiyon, kaşıntı ve kuru cildi ortadan kaldırmak olarak verilebilir. Egzamanın ilerleme durumuna göre uygulanacak bir tedavi faydalı olacaktır. Hastalığın kötüleşmesi halinde etkili bir tedavi uygulanmalıdır. Egzamanın durulduğu dönemlerde sistematik yağlama yapılarak kötüleşmesi önlenmelidir. Egzama ile yaşamı öğrenerek, tedavinin başarılı olması için, hastalığı olan kişilerin, ebeveynlerin ve yakın kişilerin bakım koşullarını öğrenmeleri gerekir. Egzamanın tedavisinin kuru cildi nemlendirmek, kırmızı lekeleri yok etmek ve kaşıntıyı gidermek olduğunu söyleyebiliriz.

  Egzama nasıl kontrol altına alınır

  Kuru ciltler için yumuşatıcı preparatlar kullanılması: Öncelikle cildi yumuşak, pürüzsüz ve dayanıklı hale getirmek gerekir. Kullanılan nemlendirici kremlerin farklı yağ içerikleri bulunmaktadır. Cildin kuruluk derecesine göre uygun kremler tercih edilmelidir. Yulaf ekstresi içeriğine sahip olan kremler ya da cildin nemini tutan karbamid kullanılabilir. Bunlar ciltte yanma hissi uyandırsa da, güvenle kullanılabilir. Krem seçimini kendi deneyiminize uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Kullandığınızda hoşnut kaldığınız ürünler daha faydalı olacaktır. Kremlerde parfüm içermeyen ürünlerin kullanılması gerekir. Sabah ve akşam yapılacak yağlama uygun olabilir. Ancak ciltte kuruma söz konusu olduğunda daha sık yağlanmalıdır. Duş yaparken ve el yıkarken sabunu ve şampuanı az kullanmakta faydalı olacaktır. Haftada 2-3 kez sıvı yağ banyosu yapılması, kremlere takviye olacaktır. Banyo sonrasında mutlaka kremlerin tatbik edilmesi gerekir. Sıvı yağ banyosu yapılmadan cildin yıkanması gerekir. Ciltte enfeksiyon olması durumunda ya da vücutta ateş olması durumunda sıvı yağ banyosu yapılmamalıdır.

  Egzama Nasıl Geçer

  Islak bandaj (wet wrap): Kaşıntıyı kontrol altına alabilmek için uygulanacak bir tedavi şeklidir. Özellikle gece meydana gelen kaşıntıları önlemede etkili olacaktır. Cilt yağlanmadan önce bir katı sıcak ve ıslak tubifast bandajıyla, üzeri kuru bandajla kapatılır. Burada tubifast bandajı kullanılması gerekir. Diğer bandajlar nemi koruyamayacağından, cildin kurumasına sebep olacaktır. 

  Kırmızı kızgın cilt için kortizonlu kremler kullanılması: Bu durumlarda kortizon kremleri kullanmak uygun olacaktır. Kortizon preparatları dört grup halinde olurlar. Bazıları mantar ve bakterilere karşı etkili olan antimikrobiyal maddeler içerir. İlk grupta olan kremler hafif egzamalar da günde 1- kez kullanılabilir. Preparatların gücüne göre kullanmak esas olmalıdır. Egzamanın şiddetine göre hafif bir krem seçildiğinde nöbetler daha sık yaşanır. Çocuklarda ağır seyreden egzamalarda 2. ve 3. grupta olan preparatlar tercih edilmelidir. İyileşme görüldüğünde, hafif kremlere geçilebilir. Bu durumda tedavide 2-3 günde bir yapılabilir. Cilt iyileştiğinde haftada 1-2 defa olmak üzere 2-4 hafta devam edilmelidir. Ciltte egzama olmadığı zamanlarda da, banyo sonrası nemlendirici krem kullanılmalıdır. Kortizon kremi doğru bir şekilde kullanıldığında güvenli olacaktır. Kaşıntının kontrol altına alındığı dönemlerde, kortizonlu kremlere ara vermek, yan etkilerinden korumak için önerilir. Immünomodülatör olarak bilinen kortizonsuz kremler, tedavi için bir alternatif olarak kullanılabilir. Bunları gün içerisinde 2 defa uygulamak yeterli olacaktır. Bu kremler uzun süreli tedavilerde yan etkilere ve cilt kalınlığına sebep olmazlar. Bunların dışında kırmızı ciltlere yağ banyosu, kaliumpermanganat faydalı olacaktır. 

  Enfeksiyonlu egzama: Egzamanın ilerlemesi durumunda cildin daha fazla kızarması ve enfekte olması halinde, sıvı akması ve kabuklanma olacaktır. Bu durumda egzama bakteri ya da virüslerin etkisi altına girmiştir. Yapılacak işlem öncelikle enfeksiyonun tedavisi olmalıdır.

  • Potasyum permanganat: Bu durumda potasyum permanganat 3 % banyosu sıvı akışını]]> Saçta Egzama https://www.egzama.gen.tr/sacta-egzama.html Mon, 03 Dec 2018 04:09:37 +0000 Saçta egzama, sebepleri tam olarak bilinmese de, genetik olarak yaşandığı düşünülmektedir. Saçta egzama kafa derisindeki kuruma ile başlayarak, saç derisinin kepek şeklinde dökülmesiyle sonuçlanır. Hastalığın g Saçta egzama, sebepleri tam olarak bilinmese de, genetik olarak yaşandığı düşünülmektedir. Saçta egzama kafa derisindeki kuruma ile başlayarak, saç derisinin kepek şeklinde dökülmesiyle sonuçlanır. Hastalığın görüntüsü itibarıyla teşhisi yapılsa da, mantar ya da cilt hastalıklarından şüphe duyulması halinde bazı testler yapılabilir. Kafa derisinin saç altında bulunmasına rağmen diğer cilt alanları gibi hastalıkların sıkça görüldüğü bir bölgedir. Saç derisinin yağlı olmasından dolayı egzama belirtileri görülür. Kepeklenmenin aşırı olması durumunda seboreik dermatit olarak anılır. Her yaştan insanı etkisi altına alan hastalık bebeklik çağlarında ve orta yaştan sonra, yağlı ciltli olanlarda ve açık tenli kişilerde daha sık görülür. Bebeklerde yaşanan bu hastalığa halk arasında konak adı verilmektedir. 

   Saçta egzama belirtileri nelerdir

   • Saç derisinde pullanma şeklinde kepeklenme olması
   • Deride ıslaklık hissi
   • Deride kızarıklık ve kaşıntı olması
   • Deride pürüzlü oluşumların olması

   Saçta egzama sebepleri nelerdir

   Aşırı yağlanmadan dolayı cildin yenilenme isteği egzamanın yaşanmasına sebep olmaktadır. Mallsezia furfur adındaki mantar hastalığına bağlı olarak da geliştiği düşünülmektedir. Genetik faktörlerde saçtaki egzamada etkili olmaktadır. Yardımcı unsurlar olarak yorgunluk, stres, saçların seyrek yıkanması, obezite, kullanılan şampuanlar , alkol içeriğine sahip olan kozmetik ürünler sayılabilir. Deride aşırı kurumada yağ üretimini tetikler.

   Saçta Egzama

   Saçta egzama tedavisi nasıl yapılır

   Oluşma sebebi tam olarak bilinmediğinden, tedavisi de nedene dayalı yapılamamaktadır. Kortizonlu solüsyonlarla tedavi edilmeye çalışılır. Deride mantar oluşumları bulunuyorsa, bunun da tedavisi yapılmalıdır. Kortizon içeren krem ve losyonlar şikayetleri azaltsa da, kronik bir rahatsızlık olduğundan, tekrarlama riski yüksektir. Kortizon içeren ürünlerin fazla miktarlarda kullanılması cilt sorunlarına ve saç dökülmelerine sebep olacağından dikkatli kullanılmalıdır. Tavsiyemiz doğal bitkisel kortizon kabul edilen meyan kökü içeren ürünlerin kullanılması, hem egzamanın, hem de mantar rahatsızlığının tedavi edilmesine yardımcı olacaktır. 

   ]]>
   Atopik Egzama https://www.egzama.gen.tr/atopik-egzama.html Mon, 03 Dec 2018 13:07:30 +0000 Atopik egzama, hastalığın kronik bir türü olduğundan tedavi sonrasında tekrarlama riski taşımaktadır. Kullanılan ilaçların cilde zarar verme olasılığı bulunmaktadır. Çocukluk dönemlerinde başlayarak, ergenlik Atopik egzama, hastalığın kronik bir türü olduğundan tedavi sonrasında tekrarlama riski taşımaktadır. Kullanılan ilaçların cilde zarar verme olasılığı bulunmaktadır. Çocukluk dönemlerinde başlayarak, ergenlik dönemlerine taşınan ve tedavilere rağmen sıkça tekrarlayan bir özelliğe sahiptir. İlaçların kortizon içermesi sebebiyle, kortizon içermeyen preparatların kullanılması daha faydalı olacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ailede kalıtsal olarak bu hastalığın bulunması, kişilerin bu hastalığa yakalanmasını daha riskli hale getiriyor.

   Atopik egzamanın belirtileri nelerdir

   Hastanın yaşı ve rahatsızlığın şiddeti farklı belirtilere sebep olmaktadır. En belirgin özellikler kızarıklıkların meydana gelmesi ve kaşıntı olmasıdır. Daha çok bebekleri etkileyen bir rahatsızlıktır. Yüz bölgesini, kol ve bacakları, saçlı bölgeyi etkisi altına alır. Daha büyük çocuklarda ciltte kalınlaşma ile derideki çizgilerde belirginleşme görülür. Hastalık her aşamada cilt kuruluğuna sebep olur. Boyun, diz arkası, göz kapakları ve dirseklerde yoğun olarak görülür. Bu hastalığın görüldüğü kişilerde mantar hastalıkları, bakteri ve virüs kökenli hastalıklar daha fazla görülür. Kaşıntı olmadığında hastalığa tanı konamaz. Kaşıntı genellikle gündüz aralıklı olarak, geceleri şiddetli şekilde devam eder. Hastalarda uyku düzensizlikleri görülür.

   Atopik egzamanın ortaya çıkış nedenleri nelerdir

   Hastalığın oluşmasını bağışıklık sistemi, genetik ve çevresel faktörler tetikler. Hastalar ev tozu alerjenleri, hava yoluyla alınmış alerjenler, polenler ve gıda alerjenlerine karşı antikorlar taşır. Bakterilerde bu tür egzamanın gelişiminde önemli bir role sahiptir. 

   Atopik egzamanın tedavisi nasıl yapılır

   Hastalığın tedavisinde kullanılan kortizonlu ilaçlar, kılcal damarlarda genişleme, deride çatlama, deri altında kanama, enfeksiyon gibi yan etkilere sebep olmaktadır. Geniş alanlara sürüldüklerinden kana geçip, sistemik etkilere sebep olmaktadırlar. Bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Ciltte enfeksiyon olduğunda kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bu sebeple kortizon içermeyen ilaçlara daha fazla yer verilmelidir. Bu ilaçlar geniş alanlarda, hassas bölgelerde güven içerisinde kullanılabilir. 

   Atopik Egzama

   Atopik egzamanın ilerlemesi nasıl önlenir

   • Cildi sürekli olarak nemli tutmak gerekir. Bunun için banyonun ardından nemlendirici kullanılması tavsiye edilir. Banyo suyunu ılık tercih etmek, sabun kullanımını azaltmak, kurulanmanın yavaş hareketlerle yapılması gerekir.
   • Hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için, deterjan ve sabun, kimyasal temizleyiciler, çamaşır suyu gibi beyazlatıcılar, yün ve sentetik kumaşlar, alkol bazlı cilt bakım ürünleri, parfümler gibi etkenlerden uzak durmak gerekir. Soğuk havalarda uygun giyim tarzı seçilmeli, yazın pamuklu giysiler giyilmelidir. Terlemekten mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. Geceleri terlememek için uygun kıyafetler seçilmelidir.
   • Yataklarda ev akarlarına etkili olan kılıflar kullanılmalı, kılıfsız koltuklarla temastan kaçınılmalıdır. Yatak kılıfları, çarşaflar 65 derecede yıkanmalıdır. Halı ve koltuklar senede iki kez özel temizleyicilerle temizlenmelidir. Evin içerisinde bitki, çiçek ve hayvan bulundurmamalı, yünlü giysilerden, kuştüyü yatak malzemelerinden kaçınılmalıdır.
   • Kaşınmayı azaltıcı tedbirler alınması, hastalığın etkilerinin yok edilmesine faydalı olacaktır. Kaşıma yapıldıkça kaşınma artarak devam edecektir.
   • Beslenmeye dikkat etmeli, alerjiye sebep olabilecek gıdalardan kaçınılmalıdır. Hastalığın şiddetini arttırmamak için özel diyetler uygulanmalıdır. Doktorunuz sizleri bu konuda yönlendirecektir. 
   ]]>
   Bebeklerde Egzama https://www.egzama.gen.tr/bebeklerde-egzama.html Tue, 04 Dec 2018 08:05:48 +0000 Bebeklerde egzama, farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Ciltte oluşan bu rahatsızlık, kalıtsal olarak ailesinde egzama, astım, saman nezlesi gibi rahatsızlıklar olan bebeklerde daha fazla görülmektedir. Bunun yanında str Bebeklerde egzama, farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Ciltte oluşan bu rahatsızlık, kalıtsal olarak ailesinde egzama, astım, saman nezlesi gibi rahatsızlıklar olan bebeklerde daha fazla görülmektedir. Bunun yanında stres, kimyasal maddeler, besinler, pudra, kozmetik ürünler, yünlü kıyafetler bebekte bu rahatsızlığın görülmesine etkendir. Bebekte ikinci aydan sonra yanaklarda görülen kızarıklık, sulu yara, pürtüklük gibi şekillerde görülen atopik dermatit adlı egzamalar karşısında ailenin dikkatli olması gerekir. Rahatsızlık kaşıntılara sebep olduğundan yanaklardan, kollara, dirsek ve dizlere kadar yayılma gösterir. Bebeklerde 2 aydan 2 yaşına kadar dönemde incelenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Besinlerin sebep olduğu alerjilerde, inek sütü ile beslenen bebeklerin daha fazla risk altında olduğu görülür. Bu sebeple bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin sağlanması önem taşımaktadır. Anne sütü ile beslenmekte olan bebeklerin bu rahatsızlığa daha az yakalandığı tespit edilmiştir.   

   Bebeklerde egzamanın belirtileri nelerdir

   Yanaklarda başlayıp, vücuda yayılım gösteren bu rahatsızlık, ciltte kızarıklıklarla kendini gösterir. Ardından kahverengi  kabuklanma ve dökülme görülür. En çok yayılım gösterdiği bölgeler yanaklar, kollar, bacaklar, kulak arkaları ve deri kıvrımlarının olduğu yerlerdir. Ciltte meydana gelen sivilceler, daha sonra kanayarak rahatsızlık verir. Kaşınma meydana geldiğinden yayılma daha çabuk gerçekleşir. Bir an önce tedavinin yapılması, hastalığın vücuda yayılmasını önleyecektir. Bebeğin kaşıyıp tahriş ettiği alanlarda enfeksiyonda gelişebilir. Enfeksiyonun, ciltte kalınlaşma ve çatlamaların olduğu durumlarda bebeğin acilen doktora götürülüp tedavi ettirilmesi önerilir.

   Bebeklerde Egzama

   Bebeklerde egzamanın tedavisi nasıl olur

   Bebeklerdeki bu oluşumlar kendiliğinden geçebileceği gibi, tıbbi müdahale edilmesi gerekebilir. Bunun ihmal edilmemesi gerekir. Hastalığın görüldüğü bebeklerin iler ki zamanlarda astım ya da alerjik rahatsızlıklar görülme ihtimali bulunmaktadır. Hastalığın olduğu yerlere krem tedavisi yapılması gerekir. Enfeksiyon olması halinde antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Alerjik olan durumlarda bebeğe diyet uygulanması yerinde olacaktır. Kaşıntıları olan bebeklere, kaşıntıyı gideren ilaçlar verilmelidir. Bunların dışında doktorun uygun göreceği ilaçlar kullanılmalıdır.

   Bebeklerde görülen egzama için alınacak tedbirler nelerdir

   • Egzamanın oluştuğu yerlere sabun sürülmemelidir. Bebeğe sık banyo yaptırılmamalı, bu bölgelere suyun teması önlenmelidir. Su ve sabun kurumaya sebep olacağından, olumsuz etkilere sebep olacaktır.
   • Banyo yaptırıldığında saçlar şampuan yerine yumuşak bir sabunla yıkanmalı, egzamalı yerlere bebek yağı ile masaj yapılmalıdır. Banyo sonrasında nemlendirici kullanarak kurumanın önüne geçilmelidir.
   • Havanın çok sıcak ya da soğuk olduğu zamanlarda bebeğin dışarıya çıkarılması engellenmelidir. Evdeki havanın uygun koşullara ayarlanması sağlanmalıdır. Evin nemlendirilmesi gerekirse cihazlar yardımıyla sağlanmalıdır.
   • Bebeğin kaşıntıdan dolayı bu bölgeleri tahriş etmemesi için, tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Özelikle geceleri ellerine eldiven geçirilmelidir.
   • Bebeğin terlememesine dikkat edilmelidir. Evde üzerine fazla giysiler giydirilip, terlemesine müsaade edilmemelidir. Cildi tahriş etmeyecek pamuklu giysiler tercih edilmelidir.
   • Bulaşıcı hastalığı olan başka bebeklerle bir araya gelmelerine engel olunmalıdır. Su çiçeği ve uçuk çıkaran bebeklerden özellikle sakınmak gerekir.
   • Beslenme için diyet uygulanması gerekiyorsa, bunun özenle yapılması gerekir.
   • Evde bulunan hayvanların tüylerinden, kimyasallardan uzak tutulması gerekir. Özellikle giysilerin yıkandığı deterjanlar özellikle seçilmelidir.
   • Anne adaylarının hamilelikte sigara içmemesi, sigara dumanında kaçınması egzama riskini azaltacak]]> Egzama Neden Olur https://www.egzama.gen.tr/egzama-neden-olur.html Wed, 05 Dec 2018 04:47:58 +0000 Egzama neden olur diye soranlara farklı sebepleri olduğunu söyleyebiliriz. Egzama insanlarda en fazla rastlanan cilt rahatsızlıkları arasında yer alır. Sebepleri kesin olarak bilinmese de, etkili olanlar üzerinde tedbirl Egzama neden olur diye soranlara farklı sebepleri olduğunu söyleyebiliriz. Egzama insanlarda en fazla rastlanan cilt rahatsızlıkları arasında yer alır. Sebepleri kesin olarak bilinmese de, etkili olanlar üzerinde tedbirler almak gerekir. Cildin çevresel etkiler ya da vücuttan kaynaklanan etkilere karşı savunmaya geçip, iltihaplı oluşumlara sebep olması egzama olarak adlandırılır. Cildin kurumasına, kaşınmasına, döküntülere, kızarıklıklara ve çatlamalara yol açan bu durumların kalıtsal olma ihtimalide bulunmaktadır. Alerjik kökenli olanlar, sinirsel ve temasla oluşan egzama türleri bulunmaktadır. En fazla görülen alerjik egzama atopik egzama olarak ta bilinir. Temastan dolayı oluşan egzamalar tek bir nedene dayansa da, birkaç etkenin sebep olduğu egzamalar da bulunaktadır. Hastalığın oluşmasına sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması, rahatsızlığı kontrol altına alabilir.

    Egzama nedenleri nelerdir

    Çevresel etkenler

    • Cilt tahrişleri: Cildi tahriş edebilecek bir etken, egzama oluşumuna zemin hazırlayabilir. Temastan kaynaklanan rahatsızlıklarda sabun, şampuan, deterjan, çamaşır suyu, parfüm gibi maddeler cildi tahriş ederek hastalığın yaşanmasına sebep olabilir. Cilt sürekli olarak bu malzemelerle iç içe olmasa da, hassas olduğundan en ufak temasta tepki verebilir. Cildin kurumasına, kaşınmasına ve çatlamasına sebep olur.
    • Alerjenler: Nikel, demir gibi metaller alerjik egzama oluşumuna sebep olabilir. Alerjen kaynaklı rahatsızlıklar, küçük yaşlarda başlayarak yetişkinliğe kadar devam eder. Bunlar yiyeceklerden, saç boyası, kozmetik ürünleri gibi maddelerin içeriklerinden, takılardan, çimento, kauçuk, yapıştırıcı gibi ürünlerden kaynaklanabilir.
    • Hava koşulları: İklim koşulları hastalığı tetikleyen etkenler arasında yer alır. Özellikle nemin düşük olduğu ve soğuk geçen kış ayları bu rahatsızlıkların fazla görüldüğü iklim türleridir. Mevsim geçişleri de hastalığı tetikleyen iklim koşulları oluşturur.

    Genetik faktörler

    Hastalığın bazı türleri ailenin geçmişinde bulunur. Anne veya babanın egzama sorunu yaşaması halinde, çocuklarında rahatsızlığın ortaya çıkma oranı %60-80 arasındadır. Genetik olarak yatkın olan kişilerde, çevresel etkenlerle rahatsızlık daha kolay ortay çıkmaktadır.

    Egzama Neden Olur

    Bağışıklık sistemi

    Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalığın önlenmesinde etkili olmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı hallerde, hastalığın yaşanması ve tekrarı kaçınılmaz olmaktadır. Alerjik egzamadan şikayetçi olan hastaların sitokin seviyeleri yüksek olmaktadır. Bu madde bağışıklık sistemi tarafından salgılanmış olan proteindir. Stokin seviyesi yüksek olan kişiler egzama olmasa bile, ciltte iltihaplanma sorunu yaşarlar.

    Stres

    Stresli olan kişilerde, bunun etkisi sadece ruhsal alanlarda görülmez. Bu etken fiziksel olarak ta birçok sorunu beraberinde getirir. Stres egzaması denilen rahatsızlık bu şekilde ortaya çıkar. Beynin korku ve stresin nedenini bilememesi sebebiyle, vücudun vermiş olduğu tepkiyle egzama sorunları yaşanır. Stresin baskısı beden için dayanılmaz hale geldiğinde, fiziksel sorunlar yaşanmaya başlar.

    Hormonal değişimler

    Özellikle kadınlarda meydana gelen hormonal değişimler, hastalığı tetikleyen etkenler arasındadır. Egzamanın oluşmasına sebep olmasalar da, belirtilerin artmasına sebep olurlar. Kadınların adet dönemlerinde ve hamilelik dönemlerinde egzama şikayetlerinde artış görülmektedir.

    Diğer sebepler

    Hastalığı tetikleyen sebepler arasında sıcak ve uzun süren banyolar, sıkça sabunlanmak, cildin kuru olması, ani hava değişimleri, sigara kullanma ve bazı kumaş cinsleri egzamayı tetikleyebilen nedenlerdir. 

    ]]>
    Egzama Tedavisi https://www.egzama.gen.tr/egzama-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 14:44:10 +0000 Egzama tedavisi, kaşıntılı deri hastalıklarının giderilmesi için yapılan çalışmaların genel adıdır. Tedavinin amacı, cilt kuruluğunu, kaşıntıyı ve oluşabilecek enfeksiyonları azaltmaktır. Hastalığın beli Egzama tedavisi, kaşıntılı deri hastalıklarının giderilmesi için yapılan çalışmaların genel adıdır. Tedavinin amacı, cilt kuruluğunu, kaşıntıyı ve oluşabilecek enfeksiyonları azaltmaktır. Hastalığın belirtilerine ve yayılmasına göre uygulanacak tedavi başarılı sonuçlar verecektir. Hastalık ilerlediğinde daha etkin yöntemler tercih edilmelidir. Gerilediği dönemlerde, yeniden oluşmasını önlemek için, yağlama gibi farklı tedaviler uygulanmalıdır. Bu konudaki bilgilendirmeler, sadece hastalığı yaşayan kişilere değil, ailesine ve birlikte yaşadığı kişilere de yapılmalıdır. Hastalık tedavi edildikten sonra, uygun yöntemler kullanılarak, nüksetmemesi için çaba sarf edilmelidir.

    Egzama tedavisinde uygulanacak tedavi yolları nelerdir

    Kuru cilt için yumuşak preparatlar kullanılması: Kuru olan ciltler için kullanılacak nemlendiricilerin içeriği oldukça önemlidir. Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt için, uygun olan nemlendirici kullanılmalıdır. Cilt ne kadar kuru ise, yağ oranı yüksek nemlendiriciler kullanılmalıdır. İçeriğinde yulaf ekstresi içeren kremler ya da cildin nem oranını sağlayan karbamid kullanılmalıdır. Kremlerin parfüm içermemesine dikkat edilmelidir. Sabah ve akşam uygulayacağınız kremlere yeterli olacaktır. Eğer çok kuru ve kaşıntılı bir cilt ise, daha sık yağlamanız gerekir.

    Sabun ve şampuan kullanımı: Banyo yaparken kullandığınız şampuan ile el yıkarken kullandığınız sabun miktarlarını azaltmanız gerekir. Haftada 2-4 kez sıvı yağ banyosu kuru ciltler için faydalı olacaktır. Bunun için, banyo küvetine sıcak su doldurup, 0,5 dl sıvı yağ ekleyerek, 15-20 dakika banyo yapmanız yeterli olacaktır. Banyoda sabun yerine duş yağı veya nemlendiricili ürünler kullanmanız tedavide fayda sağlayacaktır. Ciltte enfeksiyon ya da ateş olması durumunda sıvı yağ banyosu önerilmemektedir.

    Egzama Tedavisi

    Islak bandaj (wet wrap): Kaşıntıları önleyebilecek bir tedavi yolu da ıslak bandaj kullanımıdır. Cildiniz iyice yağlanmadan, bir kat ıslak ve sıcak Tubifast bandajını kuru bandajla kapatmak, özellikle gece kaşıntılarında faydalı olacaktır. Tubifast bandajı kullanmak ciltteki nemi koruyacağından, cildi kurutmaz ve kaşıntıları önler. 

    Kortizon preparatları kullanımı: Kaşıntılı kırmızı egzama lekelerinin olması durumunda, kortizonlu kremlerin kullanılması gerekir. Kortizonlu kremler dört gruba ayrılır. İlk grupta olanlar, hafif rahatsızlıkları 1-2 günde tedavi edebilir. Hastalığın ağır geçmesi durumunda yanlış krem kullanımı atakları sıklaştırabilir. Bu yüzden doktorunuza danışarak en uygun kortizonlu kremleri kullanmanız önerilir. Uygun zamanlarda ve uygun kremleri kullanmak tedavide başarı sağlanmasına etken olacaktır.

    Enfeksiyonlu egzama tedavisi nasıl yapılır

    Egzama kızarmış, sulanmış ve kabuklanma gösteriyorsa, enfeksiyon kapmıştır. Bölgede bulunan bakterileri öldürmek için, potasyum permanganat banyosu faydalı olacaktır. Bütün vücuda veya bölgesel olarak kullanımı yapılabilir. Egzamalar sıvı akıtmayı kesene kadar, günde 10-0 dakikalık banyolara devam edilmelidir. Doktorunuzun vereceği alüminyum asetat sargısı da bakteriler ve mantarlar üzerinde etkili olacaktır. Bu yöntem küçük alanlar üzerinde kullanılabilir. Egzamalara günde 1-2 kez kristal viyole sürmekte bakterilere karşı etkili olacaktır. Çubuk yardımıyla süreceğiniz kristal viyoleyi, enfeksiyon olduğunu düşündüğünüz her durumda güvenle kullanabilirsiniz. Çubukları sadece bir kez kullanınız. İlaç mavi rengini koruduğu sürece faydalı olacaktır. Bakteri önleyici kremlerde bu aşamada yararlı olacaktır. Kremlerin günde 1-2 kez sürülmesi yeterlidir. Şiddetini arttıran egzamalarda antibiyotik tedavisi kaçınılmaz olacaktır. Uzun süren ve geçmeyen egzamalarda tıbbi ışık tedavisi doktorun uygun görmesiyle uygulanacaktır. Tedavi süresince yünlü giysilerden uzak durarak ciltte tahrişi ve terlemeyi önlemeniz gerekmektedir.

    ]]> Egzama Nedir https://www.egzama.gen.tr/egzama-nedir.html Wed, 05 Dec 2018 15:49:29 +0000 Egzama nedir, rahatsız edici ve hoş görünmeyen bir tür deri hastalığıdır. Hastalık tehlikeli bir hastalık olmadığı gibi, kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Toplumda egzama deri hastalıkları arasında en çok Egzama nedir, rahatsız edici ve hoş görünmeyen bir tür deri hastalığıdır. Hastalık tehlikeli bir hastalık olmadığı gibi, kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Toplumda egzama deri hastalıkları arasında en çok karşılaşılanlardandır. Egzama kaşıntı ve rahatsız edici özelliğinin yanı sıra, el, kol ve yüz gibi vücudun açık bölgelerinde hiç hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır.

    Egzama Nedenleri;

    Egzama, genel olarak alerjik faktörlerden dolayı oluşan bir cilt hastalığıdır. Ayrıca psikolojik olarak ortaya çıkan faktörler de egzamaya yol açabilmektedir. En fazla karşılaşılan egzama türü, alerjik kökenli gelişen egzamadır. Tıp dilinde ''atopik dermatit''olarak tanımlanan hastalık özellikle saman nezlesi ve astım hastalarında ortaya çıkmaktadır.

    Egzama ve astım solunum yolu ile alakalı bir hastalık olduğu kadar, süt ve süt ürünlerinin neden olabileceği alerjen faktörlerden dolayı da oluşabilir. Daha çok küçük çocuk ve bebeklerde görülebilecek egzama, çocukların büyümesi ile beraber kendiliğinden ortadan kaybolabilir.

    Egzama Belirtileri;

    Egzamaya maruz kalan iltihaplı bölgede, kızarıklıklar ve kaşıntı meydana gelir. Aynı zamanda oluşan kızarıklıklar kuruyarak üst kısmında sivilceyi andıran bulgular oluşabilir ve bazen oluşan yaralar su toplayabilir. Egzama oluşan bölge kaşınırsa oluşan enfeksiyon yayılabilir ve cilt iltihaplanarak ağrıya yol açabilir. Oluşan çatlaklarda sızan mikroplar vücudun farklı alanlarına yayılarak çoğalabilir. Egzama hastalığında, tahriş olan bölge kişiye büyük rahatsızlık verebilir. Egzama ilk olarak baş ve yüz bölgesinde oluşum gösterir ve daha sonra kol ve bacaklarda, özellikle kıvrım alanlarda ortaya çıkar. Hastalığın neden olduğu rahatsızlık genelde kaşıma sonucu oluşan çatlaklardan sızan mikropların yaydığı efeksiyonlara bağlı olarak gelişir.

    Egzama Nedir

    Egzama Tedavisi;

    Egzama tehlikeli ve ağır bir hastalık değildir. Ancak kişiye büyük rahatsızlık verebilir. Egzama hastalarının oluşabilecek rahatsızlığı önlemek için egzamalı bölgeyi kaşımaması gerekir. Egzama hastaları özellikle uçuk hastalığı bulunan kişilerden uzak kalmalıdır. Egzamalı alan, herpes simpleke adı verilen uçuk virüsüne karşı dirençsizdir. Uçuk virüsü alındığı takdirde enfeksiyon vücuda yayılabilir. Egzama hastalarının çiçek aşısı olmaması da hastalığın seyri için önemlidir. egzama hastası olmayan kişilere herhangi bir zararı dokunmayan çiçek aşısı egzama sorunu olan bir çocuğa yapıldığında ölüm tehlikesi olan ateşli bir hastalığa neden olabilir.

    Egzama sorunu yaşayan kişilerin derileri oldukça hassas olur, bu nedenle tahrişe neden olabilecek maddelerden uzak kalınmalıdır. Bu tarz maddelere mecburen maruz kalabilecek kişilerin eldiven ve yüz maskesi kullanması gerekir. Kişide egzamaya yol açan neden alerjik bir madde olarak tespit edilirse, kişinin alerjiye neden olan maddeden uzak kalması egzama tedavisi için çoğu zaman yeterli olabilir.

    Egzama tedavisi amacı ile kullanılabilecek birçok ilaç vardır. Çinko içerikli ve kortizonlu deri kremleri egzama hastaları için doktor tavsiyesi ile kullanıldığında hastalık için oldukça yararlı olabilir. Fakat bu tür kremlerin deriyi tahriş edici özelliği olduğundan uzun süre kullanımından kaçınılmalıdır.

    ]]>
    Yağlı Egzama https://www.egzama.gen.tr/yagli-egzama.html Thu, 06 Dec 2018 08:50:30 +0000 Yağlı egzama, seboreik dermatit olarak adlandırılmaktadır. Aknenin ardından ciltte en fazla görülen hastalıklardan birisidir. Bu hastalık yağ bezlerinin fazla olduğu saçlı deride, yüzdeki T bölgesinde, sırtın üs Yağlı egzama, seboreik dermatit olarak adlandırılmaktadır. Aknenin ardından ciltte en fazla görülen hastalıklardan birisidir. Bu hastalık yağ bezlerinin fazla olduğu saçlı deride, yüzdeki T bölgesinde, sırtın üst taraflarında, göğsün önünde, kulak arkasında, genital bölgede ve koltuk altları gibi katlanan vücut bölgelerinde görülmektedir. Hastalığın ortaya çıkışı cildin az yağlı ya da çok yağlı olmasıyla ilgili değildir. Bulaşıcı olmayan bu hastalığın belirtileri, acılı besinler tüketildiğinde ya da alkol alındığında daha fazla artmaktadır. Aynı zaman da streste hastalığı tetikleyen nedenler arasında bulunmaktadır. Hastalık erkeklerde daha fazla ve şiddetli seyretse de, etnik bir yatkınlığı bulunmamaktadır. Toplumun % 3-5'lik kesimini etkisi altına almaktadır. Sebepleri tam olarak saptanmamış olsa da, çevresel etkiler, hormonal düzensizlikler, genetik faktörler, bazı hastalıklar ve ilaçlar, mikroorganizmalar gibi faktörler ortaya çıkışına sebep olmaktadır. Ergenlik döneminde klinik belirtilerini arttıran hastalığını, spesifik bir tanı testi bulunmamaktadır. Özellikle 40 yaşlarında artış göstermekte ve bu dönem hastalıkları ve ilaçları ile bağlantı kurulabilmektedir. Mevsimlerde kışın, erken bahar döneminde artan hastalık, yaz aylarında azalma göstermektedir.

    Yağlı egzama klinik belirtileri nelerdir

    Belirtiler hastalığın azalma ve artışında, yaşta ve yerleştiği yere göre farklılık göstermektedir. Ciltte kırmızı, keskin kenarlı, üstü yağlı kepekli ve sulu plaklar oluşturmaktadır. Kaşıntı, yanma, yağlı kepek, sulanma yapan yaralar bazı durumlarda fisür adı verilen deri çatlakları oluşturmaktadır. Göz kapaklarını tuttuğunda, kirpiklerde ki kepeklenme arpacık sorunlarına yol açmaktadır. Kasık ve koltuk altını tuttuğunda kepeklenmeden çok kızarıklıklar oluşmaktadır. Bu durum mantar, alerji gibi hastalıklarla  karıştırılmaktadır. Yeni doğan bebeklerde anneden geçmiş olan hormonlardan ve emzirmeden dolayı, ilk altı ayda çok hafif seyretmektedir. Dikkat edilmediğinde saçlı deride hasara sebep olabilen, saç dökülmeleriyle sonuçlanan durumlar oluşabilir. AIDS ve HIV hastalığı bulunan kişilerde şiddetli yaşanabileceği gibi, hastalıkların şiddetini arttırabilir. Nörolojik hastalıklarda kullanılan ilaçlar sebebiyle klinik belirtilerde artış gözlenmektedir. Çocukların şiddetli bir şekilde bu hastalığın etkisi altında kaldığı durumlarda, immün sistemi rahatsızlığı olan Kompleman C5 eksikliği araştırılmalıdır. Yapılan araştırmalar küf mantarı olan Pityrosporum ovalenin yağlı egzamaya sebep olduğunu ortaya çıkarmıştır. Etkilerin yaz aylarında azalması bu şekilde açıklanabilir. Işık ve güneş mantarı azaltmaktadır.     

    Yağlı Egzama

    Yağlı egzamanın tedavisi nasıl yapılır

    Hastalığı arttıran nedenlerin azaltılması tedavinin ilk aşaması olmalıdır. Uzun bir süreç yaşanacağı ve sıkça başa dönüşler olacağından, hastanın sabırlı olması gerekir. Tedavideki ilk gaye yağ bezlerinde bulunan Pityrosporum ovale sayının azaltılması olmalıdır. Bu sebeple hastalığın görüldüğü bölgeler yıkanmalıdır. Coal tar, Selenium Sulphide ve Zinc Pyrithione içerikli şampuanlar kullanılsa da, mantar tedavisinde kullanılan bifanazol, ketokonazol içeren şampuanlar daha etkili olmaktadır. Hastalığın alevlendiği dönemlerde kortizonlu kremler, losyonlar kullanılabilir. Ayrıca uzun bir süreç geçirileceğinden, yan etkilerin azaltılması için, mantar ilaçlarından köpük ve krem formunda olan ilaçlar da kullanılabilir. Yapılan araştırmalara göre ketaconazol, itraconazol ve terbinafine içeriğine sahip olan mantar ilaçlarının düzenli olarak içilmesi iyi sonuçlar vermektedir.

    ]]>
    Egzama Bulaşıcımıdır https://www.egzama.gen.tr/egzama-bulasicimidir.html Fri, 07 Dec 2018 04:23:22 +0000 Egzama bulaşıcımıdır , Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Egzama kişiden kişiye temasla veya kan yolu ile bulaşmaz ve hastalığın oluşma sebepleri kesin olarak bilinmese de, çevresel etkilerin, bağışıklık Egzama bulaşıcımıdır , Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Egzama kişiden kişiye temasla veya kan yolu ile bulaşmaz ve hastalığın oluşma sebepleri kesin olarak bilinmese de, çevresel etkilerin, bağışıklık sisteminin zayıflamasının, bazı hastalık ve ilaçların, cildin hassasiyetinin ve genetik faktörlerin etkisiyle meydana geldiği düşünülmektedir. Bu faktörler hastalığın tetiklenmesine sebep olmaktadır. Ailede bu hastalığı geçirmiş kişilerin olması, aile bireylerinin bu hastalığa yakalanma ihtimalini arttırmaktadır. Bu hastalığı yaşamış kişiler, daha sonra alerji veya astım hastalıklarını da geçiriyorlar. Hastalığın bu etkenler sebebiyle, vücudun bir tepkisi olarak ortaya çıkması kaşıntılara neden olmaktadır. Kaşıntıların olması yaraların oluşmasına ve yangıya sebep olmaktadır. Hastalığın bulaşıcı etkisinin olmadığı gibi, tedavisi de kesin olarak yapılamamaktadır. Altta yatan neden tam olarak bilinmediğinden, ancak tetikleyici sebepler ortadan kaldırılabilir. Cildi tahriş edebilecek, kaşıntıyı arttırabilecek çevresel etkileri azaltmak ya da ortadan kaldırmak, hastalığın etkilerinin azalmasına neden olur.

    Egzamanın görüldüğü bölgeler nelerdir

    El ve ayaklarda, yüzde, boyunda, saçlı deride, penis, vajina ve anüste, kulaklarda, dudaklarda, avuç içlerinde, bacaklarda, vücudun kıvrımlı yerlerinde, karın bölgesinde kısacası vücudun her bölgesinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Alerjen maddeler sebebiyle vücudun tepki gösterdiği her alanda görülebilir.  

    Egzama Bulaşıcımıdır

    Egzama nasıl bir hastalıktır

    Bakteri kökenli bir hastalık olmadığını ve alerjenler sebebiyle cildin bir tepkimesi olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın ilerlemesinden sonra bakterilerin yaraya yerleşmesiyle enfeksiyonların oluşma ihtimali bulunmaktadır. Bölgenin kaşınması deri kalınlaşmasına ve sulanmasına neden olmaktadır. Cildin kuruma göstermesi, kaşıntıyı daha fazla arttırmaktadır. Bu sebeple kaşıntıyı ortadan kaldırmak için, cildin kuruması engellenmelidir. Genetik yatkınlığın hastalığın ortaya çıkmasında önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu kişilerin ciltlerine özen göstermesi, alerjik etkenlerden korunması, ciltlerini sürekli nemli tutması gerekir. Ciltte pembe, kırmızı renkli kaşıntılı kabarıklıklar, pütürlü deriler, kurudukça kaşıntısı artan deri lezyonları egzamanın tipik görüntüleridir. Hastalığın cildin kurumasıyla kaşıntı hissi yaratması, diğer cilt hastalıklarının etkilerinden farklıdır. Tam olarak sebebi bilinemeyen, fakat genetik yatkınlığın ortaya çıkmasında en önemli etken olduğu bilinen, farklı etkiler sebebiyle tetiklenen bu hastalığın bulaşıcı olmadığı kesin olarak bilinmektedir.

    ]]>
    Alerjik Egzama https://www.egzama.gen.tr/alerjik-egzama.html Fri, 07 Dec 2018 22:38:48 +0000 Alerjik egzama, dış etkiler sebebiyle deride kızarıklık, pullanma, sulanma ve kaşıntı oluşmasıyla seyreden bir rahatsızlıktır. Yapıştırıcılar, kokular, metaller, plastik, boyalar, yün gibi kumaşlar, lastik, bi Alerjik egzama, dış etkiler sebebiyle deride kızarıklık, pullanma, sulanma ve kaşıntı oluşmasıyla seyreden bir rahatsızlıktır. Yapıştırıcılar, kokular, metaller, plastik, boyalar, yün gibi kumaşlar, lastik, bitkiler gibi çok farklı etkenler sebebiyle oluşan alerjik reaksiyonla ortaya çıkan hastalık, atopik egzama ya da atopik dermatit olarak ta adlandırılır. Bunun sebebi kişilerin genetik yatkınlıktan dolayı alerji gelişimine eğilimli olmalarıdır.

    Alerjik egzama evreleri nelerdir

    Kaşıntı evresi: Ciltte sadece kaşıntı görülen dönemdir.

    Kızarıklık evresi: Kaşıntıdan sonra ciltte ödemli kızarıklıklar baş gösterir.

    Vezikül evresi: Kızarık olan bölgelerde veziküller oluşarak, lezyonları meydana getirir. Bunlar kaşınma eyleminin engellenmediği durumlarda, iyice kötüleşme eğilimi gösterirler.

    Sulanma ve kabuklanma evresi: Veziküllerin patlayarak içerisindeki suyu boşalttığı ve cildin kuruduğu dönemdir. Ciltte sarımsı kabuklar meydana gelir. Bu kabuklar ellenmediğinde, kendiliğinden düşmektedir.

    Kepeklenme evresi: Kabukların dökülmesinden sonra ortaya çıkan pembemsi deride, kepeklenme görüldüğü dönemdir. Bu aşamadan sonra egzama belirtileri kaybolmaya başlar.

    Alerjik egzamanın ortaya çıkma nedenleri nelerdir

    Genetik yatkınlıklardan ötürü oluşan egzamalar, çok farklı maddelerden kaynaklanan alerjiler sebebiyle meydana gelir. Bunlar kozmetik ürünlerden, gıda maddelerinden, temizlik maddelerinden, saç boyalarından, metallerden, hayvanlardan, bitkilerden kaynaklanabilir. Ailede yaşanmış olması risk faktörünü arttırmaktadır. Hastalığa yakalanan kişileri hangi yaşta olursa olsun, yaşam kalitesine olumsuz etkiler yapacaktır.

    Alerjik Egzama

    Alerjik egzamanın belirtileri nelerdir

    Hasta kişilerin yaşına göre farklı klinik belirtiler gösteren bir hastalıktır. Bebeklik döneminde yaşanan hastalıklarda sulu, kızarık, kol ve bacaklara kadar yayılmış lezyonlar bulunurken, yaşın ilerlemesiyle ciltte kalınlaşma ve renkte koyulaşma görülür. Göz kapakları, dizler, dirsekler ve boyunda yayılım gösterir. Bebeklerde 2 yaştan sonra gerileme gösterebilir. Erişkin dönemde görülen rahatsızlıklar kronik bir seyir gösterir.

    Alerjik egzamaya eşlik eden unsurlar nelerdir

    • Göz altlarında koyu gölgelerin oluşması
    • El ve ayak tabanındaki çizgilerin belirgin hale gelmesi
    • Kol, sırt, yanak ve bacakta belirgin halde renkli bölgelerin oluşması
    • İlerleyen yaşlarda alerjik rinit ve astım belirtileri görülmesi 

    Alerjik egzama nasıl tedavi edilir

    Koruyucu önlemler: Hastalığa sebep olan etkenlerin ortada kaldırılması, belirtilerin azalmasına sebep olacaktır. Bu yüzden alerjen maddelerin saptanarak, bundan uzaklaşma fayda sağlayacaktır. Kuruyan cildin nemlendirilmesi de, belirtilerin zayıflamasına yardımcı olacaktır. Banyo ve el yıkama esnasında normal sabunlar yerine kremli olanları tercih etmek, cilt kuruluğuna engel olacaktır. Banyonun ardından cildin tahriş edilmeden kurulanmasına dikkat edilmelidir. Suyla fazla temas halinde olmamak ta, cilt kuruluğunun önlenmesinde etkendir. Beslenmeye dikkat etmek te faydalı olacaktır. Özellikle gıda alerjisi olanların buna özellikle dikkat etmesi önerilir.

    İlaç tedavisi: Cilt kuruluğundan oluşan kaşıntıları gidermek için, doktorun önereceği ilaçları kullanmak gerekir. Bunlar şikayetlerin arttığı dönemde faydalı olacaktır. Kaşıntı giderilirse, lezyonlar azalacaktır. Lezyonların üzerine kortizonlu kremlerin ince bir tabaka olarak uygulanması, şikayetlerin azalarak iyileşmesini sağlayacaktır. Bu kremler cilt nemlendirildikten sonra uygulandığında, daha faydalı olacaktır.

    ]]>
    Çocuklarda Egzama https://www.egzama.gen.tr/cocuklarda-egzama.html Fri, 07 Dec 2018 22:58:59 +0000 Çocuklarda egzama en sık rastlanan, uzun süre tekrarlayarak devam eden alerjik bir cilt hastalığıdır. Yetişkinlere nazaran çocuklarda daha sık gözlemlenir. Yaşları 6-7 arası olan çocuklarda daha sık görülür. Bu Çocuklarda egzama en sık rastlanan, uzun süre tekrarlayarak devam eden alerjik bir cilt hastalığıdır. Yetişkinlere nazaran çocuklarda daha sık gözlemlenir. Yaşları 6-7 arası olan çocuklarda daha sık görülür. Bu hastalık %60 oranla doğumdan sonra bir yıl içerisinde, diğerlerinde 5 yaşına kadar gelişme göstermektedir. Çocukların yürümeye başlamasıyla, ilk belirtilerin daha hızlı görüldüğü bilinmektedir. Bu aşamada eklem yerlerine yayılarak, cilt kurumaya ve kaşınmaya başlar.

    Çocukluk çağı egzaması nasıl anlaşılmaktadır

    Çocuklarda yanaklardan başlayarak, kulak arkalarında ve gövdeye yayılan kaşıntılı, kırmızı, kuru ve ince kabuklanmaların gözlemlenmesi egzama belirtileri arasında yer alır. Geceleri kaşınma, uyku bozukluları, gün içindeki huzursuzluk çocuklarda görülen davranış bozukluklarıdır. Çocukların beyaz tenli olması, cilt hastalıklarına karşı meyilli olmaları, ailede genetik olarak bu hastalığın olması bu hastalığı düşündürtmelidir. Çocuklarda görüle gıda alerjilerinde en etkili madde süttür. Bu tür alerjenleri iyi gözlemleyerek, çocukların bu belirtilere maruz kalmamasına çalışılmalıdır.

    Çocuklarda egzama nasıl gelişir

    Ciltteki yağ miktarı ve içeriği değişim göstererek, su kayıplarına neden olur. Suyun azalması cildin kaşımasına ve cilt yapısının bozulmasına yol açar. Bozulan cilt yapısı farklı alerjenlerin etkisiyle zarar görerek, cilt yüzeyinde iltihaplı hücre toplanması gerçekleşir. Bu aşama egzamanın belirtilerinin yaşandığı dönemdir.

    Çocuklardaki egzamanın nedenleri nelerdir

    Egzama oluşumunun meydana gelmesindeki en önemli etken genetik yatkınlıktır. Filaggrin mutasyonu adı verilen genetik bozukluk, egzama oluşumlarının sebepleri arasında yer alır. Bu bozukluk cildi çevresel etkenlerden koruyan bariyerin zarar görmesine sebep olur. Çocuklarda görülen bu hastalıkların en fazla gıda alerjisinden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu sebeple cilt lezyonlarını tedavi edecek kortizonlu kremlerin tek başına kullanımı yeterli gelmeyecektir. Egzamaya neden olan gıdaların tespit edilerek, çocukların bunlardan uzaklaşması sağlanmalıdır.

    Çocuklarda Egzama

    Çocuklarda egzama teşhisi nasıl yapılır

    Çocukların yüzlerinde, eklem yerlerinde, kulak arkalarında oluşan kızarıklıklarda, kaşıntılarda egzamanın varlığı düşünülmelidir. Ailede alerjik hastalıkların olması hastalık şüphesini daha fazla arttırmalıdır. Yapılan fiziksel muayenede, kızarıklıkların egzama özelliği gösterip göstermediği tespit edilir. Egzama olduğu düşünüldüğünde, sebebine yönelik testler yapılır. Yapılacak bu alerji testleri doğumla birlikte, kan ve ciltten alınacak örneklerle yapılabilir.

    Çocuklarda egzamanın tedavisi nasıl yapılır

    Tedavideki amaç, alerjenleri ortadan kaldırmak, kimyasal maddelerden korunmak ve cildi nemlendirerek tedavi etmektir. Bu sebeple öncelikli olarak hastalıktan korunmak için, alerjen gıdalar beslenme listesinden çıkarılmalıdır. Katkı maddesi bulunan gıdaların tüketimine izin verilmemelidir. Çünkü gıda alerjisi yaşayan kişilerde, katkı maddelerine de alerji gelişmesi çok yüksektir. Alerjen madde ev tozlarından kaynaklanıyorsa gereken önlemler alınmalıdır. Hastalığı yaşayan çocukların cildi kuru ve cilt bariyeri bozuk olduğundan, temizliğe ve bakıma önem verilmelidir. Cilde uygulanan sabun ve şampuanlar dikkatli seçilmeli, haftada 2-3 kez banyo yapılmalıdır. Banyo sonrası su kaybını engellemek için nemlendiriciler kullanılmalıdır. Banyo sonrasında kurulama yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Günde en az 2 kez nemlendirici kullanmalı, bu banyodan sonraki 5 dakika içerisinde yapılmalıdır. Nemlendiricilerin üzerine kortizonlu kremlerden ve kaşıntıyı gideren kremlerden sürülmelidir.

    ]]>
    Egzama Belirtileri https://www.egzama.gen.tr/egzama-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 17:34:37 +0000 Egzama belirtileri, hastaların yaşlarına, lezyonların durumuna ve gelişimine göre farklı şekillerde olabilir. Hastalık doğumla birlikte başlayabileceği gibi, bebeğin gelişimi esnasındaki ilk aylarda belirtilerini g Egzama belirtileri, hastaların yaşlarına, lezyonların durumuna ve gelişimine göre farklı şekillerde olabilir. Hastalık doğumla birlikte başlayabileceği gibi, bebeğin gelişimi esnasındaki ilk aylarda belirtilerini gösterebilir. Bebeklik dönemlerinde başlayan egzama akut belirtiler verirken, yetişkinlik döneminde devam eden hastalıklar kronik bulgularla seyreder. Ailede genetik yatkınlığın olması, kişilerin bu hastalıktan şikayetçi olmasına katkıda bulunan en önemli etkenler arasındadır. Kişilerde olan genetik bozukluk sebebiyle, cildi dış etkenlerden koruyan bariyerin hasar görmesi kolaylaşıyor. Kişi bu aşamadan sonra dış etkenlere karşı savunmasız hale geliyor. Ciltte yavaş yavaş egzama belirtileri baş göstermeye başlıyor. Bu belirtilerin iyi takip edilerek, cilt kuruluklarının giderilmesi, kaşıntıların önlenmesi hastalığı kontrol altına alacaktır.

    Egzama belirtileri nelerdir

    Akut egzama belirtileri: Ciltte kaşıntıyla ortaya çıkan belirtiler, kaşınmanın etkisiyle kızarıklığa dönüşürler. Ciltte sıcaklık ve kuruma meydana gelir. Cildin kurumasının önüne geçilmediğinde, pullanma sunucu deride dökülmeler oluşur. Ardından ciltte nemlenme ve şişmeler görülür. Bu aşamadan sonra bakterilerin yardımıyla enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bu lezyonların görüldüğü yerler daha çok kıvrımlı vücut bölgeleri, yüz ve kafa derisidir. Cilt yaraları küçük alanlarda oluşabileceği gibi, daha geniş bölgelere yayılım gösterebilir. Yüz ve yanaklardan başlayarak, kulak arkalarına, saç derisine, kıvrımlı kol ve bacak alanlarına, kasıklara ulaşan kızarıklıklar, döküntülere kadar gitmektedir.

    Egzama Belirtileri

    Kronik egzama belirtileri: Deride oluşan lezyonlar uzun bir dönem devam ettiğinden, ciltte kalınlaşma meydana gelir. Sürekli baskılanan bölgeler, egzamanın tekrarlaması sebebiyle kalınlaşma eğilimi gösterir. Cilt enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelir. Kaşınma isteği devam ettikçe, kaşınmaların arkası gelmeyecektir. Buda egzamanın tahriş boyutunu arttıracaktır.

    ]]>
    Egzama Bitkisel Tedavi https://www.egzama.gen.tr/egzama-bitkisel-tedavi.html Sun, 09 Dec 2018 00:49:25 +0000 Egzama bitkisel tedavi yolu ile etkileri azaltabilen hastalıklar arasında yer alır. Ciltte dış etkenler sebebiyle meydana gelen tahrişlerden oluşan lezyonlar, tedavi edilmediğinde enfeksiyonlara kadar giden etkiler göster Egzama bitkisel tedavi yolu ile etkileri azaltabilen hastalıklar arasında yer alır. Ciltte dış etkenler sebebiyle meydana gelen tahrişlerden oluşan lezyonlar, tedavi edilmediğinde enfeksiyonlara kadar giden etkiler gösterir.

    Hastalığı tetikleyen sebepler arasında, bağışıklık sisteminin etkisinin olduğunu belirtmemiz gerekir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastalığın etkisini azaltacaktır. Bitkisel ürünleri dahili ve harici olarak kullanarak, şifa elde edebilirsiniz. Bunları kullanmadan önce bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.  

    Egzama Bitkisel Tedavi

    Egzama için bitkisel tedavi yolları nelerdir

    • 3 su bardağı suyu kaynatarak içerisine bir avuç kuru beyaz dut atın. Altını kısarak 5-6 dakika kaynatın. Ateşten indirerek ılınmasını bekleyin. Özellikle ellerde ve ayaklarda oluşan egzamalar için faydalı olabilecek bu karışıma, ellerinizi sokup, on dakika bekletin. Çıkardıktan sonra ellerinizi bir saat yıkamayın. Ardından temiz suyun altında yıkayabilirsiniz. Ayaklarınız içinde aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Vücudunuzun diğer bölgelerini de bu suyla yıkayarak, egzamanıza çare olabilirsiniz. 
    • Günde iki defa 500 mg kuş üzümü yağı ya da 50 gram kuş üzümü yemek fayda sağlayacaktır. Yaşı 12'nin altında olanlar bu ölçünün yarısını kullanmalıdır. Bu tedaviye 6-8 hafta devam edebilirsiniz.
    • Sarı sabır otundan yapılmış olan kremleri lezyonların üzerine sürmek, nergis losyonuyla temizlemek fayda sağlayacaktır.
    • Doğal bir kortizon olarak kabul edilen meyan kökü, egzamadaki yangıları gidererek, lezyonların hafiflemesine ve iyileşmesine katkı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirip ve hücreleri yenileyeceğinden, iyileşme süresini kısaltacaktır. 
    • Papatya kremini lezyonların üzerine sürmekte, hastalığın tedavisine katkı sağlayacaktır. Bununla kortizonlu kremlerin sağladığı faydayı doğal yollardan elde edebilirsiniz. Cildinizi nemlendirmek için de yağından faydalanabilirsiniz.
    • Aloe vera bitkisi de egzamaya faydalı olacak ürünler arasında yer alır.
    • Lavanta yağını banyo suyunuza ilave ederek ya da cildinizde bulunan lezyonlara sürerek kullanabilirsiniz.
    • Sarı kantoran kremini de ciltteki kızarıklıklara sürmek, tedavi sırasında fayda sağlayacaktır.

    Egzamayı tedavi etmek için kullanılan kortizonlu kremler, uzun süreli hastalıklarda yan etkiler gösterebileceğinden, bir uzmana danışarak bitkisel ürünleri kullanmanız faydalı olacaktır. Hamile ve emziren kadınların bunları kullanmasını önermiyoruz. Bu hastalığı tamamen tedavi etmek mümkün olmadığında, etkilerini azaltmaya yardımcı olabilecek tedavi olanaklarını denemelisiniz. Sağlığınıza zarar vermeyecek şekilde hareket etmelisiniz.

    ]]>
    Egzama Duası https://www.egzama.gen.tr/egzama-duasi.html Sun, 09 Dec 2018 07:46:23 +0000 Egzama duası fayda sağlayabilir. Dua etmek insanların bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yaptığından, hastalığın iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Bilindiği gibi egzamayı tetikleyen sebeplerden bi Egzama duası fayda sağlayabilir. Dua etmek insanların bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yaptığından, hastalığın iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Bilindiği gibi egzamayı tetikleyen sebeplerden biri bağışıklık sisteminde meydana gelen değişikliklerdir. İnanarak dua eden kişilerde olumlu bir psikoloji ortamı oluştuğundan, bağışıklık sistemi, immün sistemi gelişecek ve hastalığın belirtileri azalacaktır. Allah'tan şifa istemek, şifa bulmanıza neden olacaktır. Bu konuda okunacak pek çok dua önerilmektedir. Bizde sizlere yardımcı olması için aşağıda bazı dua örnekleri hazırladık.

    Egzama için yapılacak dualar

    *Bu hastalık için Zuhruf suresinin 79. ayetinin okunması faydalı olacaktır. Yüz ve el bölgesinde meydana gelen egzamalı oluşumların kenarlarını kalemle işaretleyip, 3-5 kez ya da 7-40 kez okunması şifalı olacaktır.

     ''Em ebremü emren fe inna mumbrimün.''

    *Kalem suresinin 16.- 20. ayetlerinin 7 kez okunması faydalı olacaktır. Okurken 20. ayeti 7 kez tekrar edip, egzamaya üflemelisiniz.

     ''Senesimuhu alel hurtüm. İnna belevnahum ke ma belevna ashabel cenneh, iz aksemü le yasri munneha musbihin. Ve la yestesnun. Fe tafe aleyha taifun min rabbika ve hum naimün. Fe asbahat kes sarim.''

    ]]>
    Ayakta Egzama https://www.egzama.gen.tr/ayakta-egzama.html Sun, 09 Dec 2018 21:40:54 +0000 Ayakta egzama belirtilerinin olması, cildin kuruyarak, pullanması ve kaşıntılı hal alarak, iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır. Küçük yaşlarda etkili olan hastalık yüzde yanaklardan başlayarak, vücudun diğer yerl Ayakta egzama belirtilerinin olması, cildin kuruyarak, pullanması ve kaşıntılı hal alarak, iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır. Küçük yaşlarda etkili olan hastalık yüzde yanaklardan başlayarak, vücudun diğer yerlerine doğru ilerleme gösterir. Sebebi tam olarak bilinmese de, genetik faktörlerin etken olduğu bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Genetik yatkınlık sebebiyle dış etkenlerden daha fazla etkilenen kişilerde, bu rahatsızlık meydana gelmektedir. Cildin dışardan gelen etkilerle tahriş olması, alerjen maddeler sebebiyle tahrip olması lezyonların oluşumunu hızlandırmaktadır. Ayaklarda oluşan egzama yaraları ise, genellikle ayakkabıların ve çorapların sebebiyet verdiği tahrişlerden dolayı meydana gelmektedir.

    p>Ayakta egzama teşhisi nasıl yapılır

    Cildin diğer bölgelerinde olduğu gibi, ayaklarda kaşıntıyla beraber kızarıklıklar, kabarıklıklar, pullanma ve kepeklenme gösteren lezyonlar oluşmaktadır. Vücudu taşıyan ayaklarda yaşanan bu belirtiler, oldukça fazla rahatsızlık vereceğinden, gözle yapılacak bir muayenede kendini belli edecektir. Gerekirse doktorunuz gerekli testleri yaptırarak, egzama teşhisini koyacaktır. Ayaklarda oluşan mantarlarla bu oluşumları karıştırmamak gerekir. Ayaklar karanlık ve nemli ortamlarda kaldığından, mantar oluşumuna da en yatkın organlarımız arasında yer alır.

    Ayakta Egzama<

    Ayakta egzamanın tedavi edilmesi nasıl olur

    • Ayakta meydana gelen kızarıkların, döküntülerin giderilmesi için, öncelikle ayağı sıkan ayakkabıların ve uygun olmayan çorapların giyilmemesi gerekir.   
    • Normal sabunlar cildi tahriş ederek, kurumasına neden olur. Bu yüzden ayakların kremli ve gliserinli sabunlarla yıkanması gerekir.
    • Doktorunuzun önereceği antihistaminik ilaçlar, ayaklardaki cilt tahrişlerinin alevlenmesini engelleyerek, alerjenlere karşı korunmanızı sağlar.
    • Enfeksiyon gelişmesi durumunda antibiyotik kullanmalısınız. Bunun yanında doktorunuzun önereceği kortizonlu kremler, yaraların üzerine sürülmelidir.
    • Gıda alerjisi sebebiyle meydana gelen lezyonlarda, beslenmeye dikkat etmek gerekir. Özellikle kabuklu deniz ürünleri ve süt mamulleri alerji etkisi yaratabilir. Lezyonların kaybolmasına kadar 2-6 hafta boyunca bu yiyecekleri tüketmemekte fayda vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıdaları tüketmeniz faydalı olacaktır.
    • Ayak bölgesini nemlendirmek için özel losyonlar, kremler ve sabunlar kullanmalısınız. Banyonun ardından hemen ayak bölgesini nemlendirerek, tedavi edici kremleri kullanmak gerekir.
    • Kaşıntıyı gidermek için, ilaçlar ve soğuk kompres uygulanmalıdır.
    • Lezyonların iyileşmesine kadar stres gibi etkilerden uzaklaşmak faydalı olacaktır.
    ]]>
    Egzama https://www.egzama.gen.tr/egzama.html Mon, 10 Dec 2018 10:29:02 +0000 Egzama, toplumda yaygın olarak görülen ve tıp dilinde “dermatit” adı ile bilinen, deride kızarıklık, döküntü, şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Kenarlı Hebra egzaması ve Seboreik egzama olmak üzere iki çeşi Egzama, toplumda yaygın olarak görülen ve tıp dilinde “dermatit” adı ile bilinen, deride kızarıklık, döküntü, şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Kenarlı Hebra egzaması ve Seboreik egzama olmak üzere iki çeşide ayrılır.

    Kenarlı Hebra Egzaması; genelde erkeklerde görülen, kasık ve bacak aralarında görülen bir çeşit mantar türüdür. Kırmızı lekeler şeklinde görülür. Bacakların iki kenarında da oluşurlar. Kaşıntılı bir hastalıktır. Mantar ilaçları ile geçirilebilir.

    Seboreik Egzama; kıllı deride görülür. Kırmızı renkte, pul pul dökülen, bir çeşit deri hastalığıdır. Genelde saçlarda, kaşlarda, burun içinde, kulak içinde,  oluşurlar.

    Yer yer 5 cm genişliğe ulaşabilecek kadar yaygın özelliğe sahip egzama, çevresel faktörlere göre şekil değiştirirler. Duruma göre kızarıklık oluşur, yerine göre iltihaplı bir hal alır, yerine göre çatlamalar ve kuruluklar meydana gelir.

    Oluşma veya bulaşma yolları;

    Kişiden kişiye temas yolu ile bulaşabileceği gibi (düşük ihtimal), sabun, deterjan, çamaşır suyu, dezenfektan maddeler yolu il de bulaşabilir. Uzun süreli olarak bu maddelerle temas ederek çalışan kişilerin ellerinde hassaslık meydana gelir. Bu maddeler ciltteki doğal besleyici yağı emer. Kurumalar ve kızarmalar başlar. Ayrıca bazı maddeler de vücutla temas halinde alerjik etki gösterip egzamaya neden olur. Bunlar içinde nikel barındıran takılar, içeriğinde solvent bulunan yapıştırıcılar, saç boyaları gibi. Bazı mevsim geçişlerinde de egzama riski artar.

    Örneğin; yaz aylarının bitip sonbaharın başladığı dönemler. Hava sıcakken birden soğuyunca cilt yine kurumaya maruz kalır ve egzama oluşur. Genetik olma olasılığı vardır. Lakin tek anne veya tek babada olmuş olması, genetik sebep değildir. İki ebeveyninde bu hastalığı taşıması gerekir.

    Egzama

     Egzamadan korunma yoları;

    • Bulaşık yıkama esnasında eldiven kullanılmalı, deterjanla temastan kaçınılmalı,
    • Aşırı sıcak veya aşırı soğuk su kullanılmamalı,
    • Hastalığı oluşturduğundan şüphelendiğiniz madde varsa alerji testi yaptırmalı,
    • Stres anında da oluşma ihtimali olduğundan mümkün mertebe stresten kaçınmalı,
    • Özellikle cildi kuru olanlar nemlendirici krem kullanmalı,
    • Bir takım nezle ve grip gibi hastalıkların yan belirtisi olabildiğinden dolayı, özellikle kış aylarında bu tür hastalıklara yakalandığımızda, doktorumuza egzama ile ilgili ilaçlar yazması istenmeli

    Egzamanın tedavisi; tedavi şekli genelde korunmaya yöneliktir. Yani hastalık etkeni ortaya çıkmadan yukarıda saydığımız yöntemlerle hastalıktan korunmak mümkündür. Hastalık basit bir cilt hastalığı gibi görülebilir. Ama tedavi edilmediği takdirde, ciltte koyulaşmalar olur yıllarca gitmez, hastalık cilt kanserine kadar uzanabilir. Nemlendirici kremler ve destekleyici bir takım ilaçlar verilir. İlaç tedavisinin yanı sıra, kişinin alışkanlıkları gözlemlenir. Örneğin kişi sık el yıkıyorsa veya deterjan kullanıyorsa, bu alışkanlıkları minimum seviyeye indirilir. Kozmetik bir kremle geçebilecek bir deri döküntüsü gibi başlayıp, cilt kanserine kadar uzanan bir yolculuğu olan bu hastalığa dikkat edilmeli ve önemsenerek tedaviye başlanmalıdır. Bu tedavi Dermotolog(cildiye uzmanı) tarafından yürütülür.

    ]]>